Soğuk algınlığı hakkında ne biliyorsunuz? İşte size bilgi testi.

0
241

iste burada sizin burun ve solunuma ait bilgilerinizi ve öksürük belirtilerini denemek için bir küçük sınav.

Aşağıdaki durumların her biri doğru ya da yanlıştır.
1. Soğuk algınlığı bazı ailelerde diğerlerine göre daha sık meydana gelmektedir.
2. Kadınlar erkeklerden daha çok soğuk algınlığına yakalanırlar.
3. Sigara içmek bir kimseyi soğuk algınlığına daha hassas kılar.
4. Soğuk algınlığını ve ateşin açlıktan ölsün eski deyimi sağlam bir öğüttür.
5. Âdi soğuk algınlığının bir tedavisi yoktur.
6. Bir soğuk algınlığı enfeksiyonu diğerini önler.
7. Soğuk algınlığı diğer mevsimlerde olduğu gibi yaz aylarında da hüküm sürer.
8. Aksırmak ve öksürmek, daima soğuk algınlığının belirtileridir.
9. İnsanların iklim içindeki değişikliklerden etkilenmelerinden daha çok onların heyecan baskısı altında bulunduğu zamanlar soğuk algınlığı daha sık meydana gelir.
10. İlaçla tedavi soğuk algınlığını kısaltır.
11. Biz gerçekten soğuk algınlığına yakalanırız.

Simdi gerçek yanıtlara bakalım.
1. Doğru. Bazı ailelerin üyelerinin diğer ailelere nazaran daha çok soğuk algınlığına yakalandığı görülmektedir Michigan Üniversitesi İnsan Sağlığı Okulunda yapılan bir çalışmada ev halkından olan büyükler iki kere soğuk algınlığına katlarımaktadırlar. Birincisi çocukların her zaman okuldan getirdiği soğuk algınlığı. ikincisi ise birincisi kadar sık olan ve çocuksuz evlerde görülen soğuk algınlığıdır.
2. Doğru. Michigan Üniversitesinde yapılan çalışmalar, üç yaşın üzerinde bulunan ve özellikle 20 ile 29 yaş grupları arasında bulunan bayanların, erkeklere oranla daha sık soğuk algınlığına yakalandığını göstermiştir
3. Yanlış. Virginia Üniversitesi Tıp Okulu Doktorlarından Jack Cwaltney’in incelemesi, soğuk algınlığının hava ile ve birisinin sigara içmesiyle yakından hiç bir ilgisi olmadığını gösterir.
4. Yanlış. Vücuda alınan artan sıvı miktarı ile normal ya da hafif bir diyet hem soğuk algınlığı, hem de ateş için tavsiye edilmektedir.
5. Doğru. Âdi soğuk algınlığı ile mücadele edecek antiviral maddeleri geliştirmek için yapılan incelemeler ilerlemektedir Fakat görünür bir tedavi yoktur.
6. Yanlış. Soğuk algınlığı, aynı virüsle olan yeni bir enfeksiyona geçici bir bağışıklık temin edebilir. Fakat diğer soğuk algınlığı ya da nezle virüsleri için bir bağışıklık sağlamaz. Ve bir ay içinde bir soğuk algınlığı diğerini izleyebilir.
7. Yanlış. Her ne kadar soğuk algınlığı virüslerinin bir çok çeşitleri coğrafik sınır ve iklim koşulları tanımasa da, genellikle soğuk algınlıkları, insanlar hasta olarak yattıkları zaman ve vakın temaslarda esas darbesini indirir.
8. Yanlış. Allerjiler dolaylı olarak aynı belirtileri gösterebilirler
9. Bu doğru olabilir. İnsanları soğuk algınlığına hassas kılmada heyecanların, iklim değişikliklerinin neden olduğu üşütmelerden, açıkta kalmaktan ya da aşırı sıcaklıktan daha büyük bir rol oynadığını otoriteler şimdi düşünmektedirler.
10. Yanlış. Âdi bir soğuk algınlığı normal olarak kendi rotasında iki ile yedi gün arasında seyreder. İlaçla tedavi yalnızca sıkıntıyı rahatlatır
11. Doğru. Soğuk algınlığı ya da nezle olan bir kişiyi direkt olarak dokunmak, hastalığa yakalanmanın en iyi yoludur. En çok bilinen soğuk algınlığı ve nezle virüsleri öksürükle, aksırıkla ve hatta el sıkışmakla bile geçebilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir