Sofu ne demek? Sofu diye kime denir?

0
1449

Gerçek anlamda dinini yaşamaya çalışan kimse olarak kısaca tanımlanabilir. Bu zatlar dini bütün ihlasalarıyala yaşamaya çalıştıkları için çoğu zaman keramat sahib kimselerdir.
Sofu olmaya kendini adamış kimse, süluk olarak da tanımlanabilecek evrede, hatta evrenin hemen başında keramatlar görür veya görebilir. Yalnız, sofu kişi hiç bir suretle keramatlarını ifşa etmemeli kat’i suretle bundan sakınmalıdır – ki bu dönemdeki sofu adeta hayızlı bir kadın gibidir. Hayızlı kadın nasıl ibadet etmekten sakınıyorsa o da keramatları ifşadan sakınmalıdır. Nitekim tersini yaptığı zaman maneviyatı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya gelir ve bu keramat görme durumu ortadan kalkmakla birlikte söz konusu sofunun maneviyatı adeta felce uğrar. Keramat görme her babayiğitin harcı olmamakla birlikte,ihlas sahibi, Allah’a bütün varlığıyla bağlı kişiler görebilirki kimi papazlar da keramat görürler.

Sofu kimse yukarıda bahsedilen durumlardan sakındığı taktirde sofuluk mertebesinde basamaklar atlar olup, daha sonraki dönemlerde maneviyatının tehlikeli durumlara düşmesi söz konusu olmaktan çıkar.Hasılı kendisini sofu olarak nitelendirecek kimse sofuluk girişiminin başlanğıcında kendine ve keramatlarına sahip çıkmalıdır ki mertebe yükselsin yoksa ulvi olacağı yerde, sulfi olmaya mahkumdur.

Yazar: Savt-ı Dicle

avatar
  Subscribe  
Bildir