Sivrisineklerle biyolojik mücadele.

0
141

Tüm dünya yüzeyinde sivrisinekler kimyasal saldırıya karşı bağışıklık kazanıyorlar, bir zamanlar bu böcekleri etkisi altında tutan DDT bugün tehlikeli görüldüğünden artık kullanılmıyor. Bunun yerini alan böcek öldürücüler başlangıçta sivrisineğe karşı iyi iş görmüşlerse de, sonunda, sinekler bunlara karşı da bağışıklık kazanmıştır. Sivrisinek soyunun alabildiğine çoğalma tehdidine karşı koymak için. Kaliforniya Üniversitesinden bir araştırmacı yeni bir önleme başvurmaktadır ki, bu da sivrisineklerin sıvı kısmını emerek onları boğmak isteyen milyonlarca kurdun üretilmesidir.

Dr Edward C Platzer ile asistanı. Becky Brown her gün Riverside’daki araştırma istasyonunda bir yandan yüz binlerce sivrisinek üretiyor bir yandan da bir inç boyunda Resimermis Nielseni adı verilen nematodlar (kurtlar) yetiştiriyorlar. Arkasından bunları bir araya getirerek kurtların işi nasıl becerdiklerini gözetliyorlar. Dr Platzer diyor ki : “Nematodlar sivrisinek tırtılının epidermisine girerek, içeride yerleşirler ve tırtılsal sıvı ile beslenirler. Yedi gün sonra buradan çıkan Resimermis Nielseni’ler sivrisineklerin ölümüne sebep olan bir yara bırakırlar” Platzer’in kanısına göre bütün deneyleri istenilen biçimde sonuçlanırsa kurtlar böcek öldürücülerin bulunduğu kutulara doldurulur ve böylece sivrisineklere karşı iki katlı bir öldürücü meydana getirilmiş olur.

Bilginin yaptığı araştırma, yetişkin hale gelen kurtların kumda, uyumuş olarak, hemen hemen sonsuz süre yaşayabildiklerini göstermektedir Platzer “Geceleri, kuma sadece su vermekle binlerce yumurtayı çatlatırdık diyor. Dişinin su sıcaklığı gereği gibi olmak şartıyla bir defa da yumurtladığı yumurta sayısı SOOO’i buluyor Yumurta çatlayınca çıkan yavrular sivrisinek tırtılına (kurtçuk) giriyor ve tırtıldan ayrıldıktan iki ila üç hafta sonra tekrar yaşam döngüsüne başlamak üzere çiftleşiyorlar. Platzer sivrisineklerini Riverside’daki insan yapısı göllerde üretiyor ve sivrisineklere karşı ancak bileşik bir yıldırım savaşının başarılı olacağını düşünerek, yabani ot uzmanları ile sıkı işbirliği yapıyor Araştırmacı, aynı zamanda mematode’ların başka yaşam biçimlerine zarar vermeyeceğinden emin olmak istiyor Burada yapılacak bir hata DDT felaketini heryanda yemden meydana getirebilir İşin iyi tarafı Platzer’in yetiştirdiği kurtlar bir tür besleyiciden gayrisinde hiç barınmıyan parazitlerdir. Bunlar çeşitli türden sivrisineklere saldırıyor, fakat başka soydan böceklere bir şey yapmıyorlar.

Platzer “Kurtçuk’tan çıktıktan sonra besine gereksinmeleri olmadığından üretimle ilgili bakım sorunları azalıyor” diye, ilave ediyor.
Bununla beraber Platzer daha öğrenilmesi gereken çok şeyler bulunduğunu şu sözlerle belirtiyor “Bu kurtların nüfus dinamiğine degğin hiç bir şey bilmiyoruz Aynı biçimde yayılıyorlar mı ? Yüzerek ne kadar gidebiliyorlar? Kurbanları tarafından çekiliyor (cezb) lar mı, çekiliyorlarsa neden ? Her çeşit duru ve kirli sularda yaşamlarını sürdürebiliyorlar mı? Daha ortada birçok sorun var, fakat cevaplara tümüyle yaklaşmış bulunuyoruz”.

SCİENCE DİCESTten

avatar
  Subscribe  
Bildir