Sık rastlanan kazaları engellemek için alınabilecek önlemler.

0
120

Kazaları önlemek için çeşitli yollar vardır. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde halka trafik güvenliği öğretilmelidir. Karsıya geçmeden önce, herkes iki yana bakmak gerektiğini bilir, buna karşın her yıl trafik kazasından binlerce insan ve özellikle çocuk ölüyor, bir o kadarı da yaşam boyu sakat kalıyor.

Derin suların bulunduğu yerlerde suya düşme ve boğulma tehlikesi vardır. O halde yüzmeyi öğretmelidir, bu bir gün insanın canını kurtarır.
Evde de tehlikeli yer ve durumlar olabilir Kuyu ve baca gibi tehlikeli yerler iyine kimsenin düşmemesi için korunmalıdır. Gaz lambalarıyla sobalar da, kullanırken özel bir dikkat ister. Herkesçe bilinmesi doğal olan bu basit önlemler, topluluğun sorumlularınca Üzerinde titizlikle durulması gereken şeylerdendir (Topluluk, çok uzaklarda bir küçük köy ya da büyük bir kentte kalabalık bir banliyo olabilir).

Bir an için, Tanrı korusun, anadan doğma kör olduğumuzu yada içinde bulunduğumuz dünyanın sadece bir bölümünü görebildiğimizi düşünelim. Resimde görüldüğü gibi, anne, baba yada öğretmen bir çıngırak yada yüksek ses çıkaran bir başka aletle gözleri görmeyeni bir yavruya mesafe ve yön kestirmede yardımcı olabilir.
Kör, sağır yada topal kişiler, yüksek trafikli yollarda karsıdan karsıya geçerken çok korkulu bir duruma düşerler. Böyle kimselere, gücü yetenlerin mutlaka yardım etmesi gerekir. Bunlara ayrıca, otobüse binip inerken de vardım etmelidir.

Hepsinden önemlisi bunlara karşı çok sabırlı ve hoşgörülü olmaktır. Sakatların kendilerine yaşa mı yorucu kılan bu durumlarında, çok kez, kişisel bir kusurları yoktur. Onlar da elbet bizim tad aldığımız şevlerden yeterince yararlanmak isterler.

SANTE DU MONDE’dan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir