Şerbetçi otu nerede bulunur (yetişir)? Şerbetçi otunun faydaları ve kullanımı.

1
833

Şerbetçiotu denildiğinde akla ilk gelen biranın acı tadı ve karakteristik aromasıdır. Çünkü şerbetçiotu, içerdiği reçineleri ile biranın acı tadını, eteri yağları ile de karakteristik aromasını verir. İşte şerbetçiotu bu özelliği ile ticari önem kazanmış, özel bir bitkidir.

Acı reçineleri ve eteri yağları, şerbetçiotunun kozalak denilen dişi çiçeklerinin özellikle dip taraflarındaki “LUPİLİN” danecikleri içerisinde bulunur. Bira yapımında bu kozalaklar kullanılır. Biranın özgün tadını ve aromasını vermesinin yanısıra, kaynatma sırasında bazı proteinleri çökelterek şıranın berraklaşmasını sağlar. Ayrıca zararlı mikroorganizmaları üremelerine engel olur, biranın enfeksiyonlara karşı dayanıklı olmasını sağlar ve köpük durumunu iyileştirir.

Şerbetçiotunun 1 litre kaynar suya 30 gr kadar konulup 10 dakika demlenmesi sonucu elde edilen çayın yatmaya yakın içildiğinde iyi uyku verdiği, ayrıca bu bitkinin idrar söktürücü olduğu sinirleri yatıştırdığı, iştah açtığı da belirtilmektedir

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ibrahim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ibrahim
Ziyaretçi
Ibrahim

Merhaba ve Saygılar

Bizimle ilgili olarak, İran’da Serbetci otu üzerinde çalışmak ve ekmek ve araştırmak için bir araştırma merkeziyiz. Araştırma için Serbetci otunun kokune ihtiyacımız var. Kendi üniversitenize sahipseniz veya bize sağlayabilirseniz, lütfen bize bildirin.

Teşekkürler