SEPETÇİLER KASRI tarihçesi

0
327

Tarihi Yarımada’nın Galata ve Boğaz’a bakan kısmı olan Sarayburnu’nda iki kıyı köşkünden biridir Sepetçiler Kasrı. Sultan IIII. Murat zamanında, çeşitli yörelerden özel olarak getirilen malzemelerle, Mimar Davut Ağa tarafından inşa edilir. Yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı sınırları içinde kalan tarihi yapı, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan II. Mahmut dönemlerinde yenilenir.

Osmanlı döneminde yapılmış köşklerin en görkemlilerinden olan Sepetçiler Kasrı’nın bulunduğu yerde padişahlara ait kayıklar bulunuyordu. Osmanlı padişahları, Yalı Köşkü’nde olduğu gibi, donanmanın sefere çıkışını veya dönüşünü buradan seyrederlerdi.
Cumhuriyet dönemi başında askeri ecza deposu olarak kullanılan Sepetçiler Kasrı, bir dönem kendi haline terk edildikten sonra, 1980 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Bir süre Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nün Uluslar arası Basın Merkezi ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Proje Ofisi olarak kullanılan Sepetçiler Kasrı, bugün manzarası ve nefis lezzetleri ile konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir