Sentetik Deterjan türleri nelerdir ve farklı türlerin özellikleri. Türkiye’de deterjan üretimi.

0
95

Deterjanlar toz veya sıvı şeklinde üretilmekte, şampuan, diş macunu ve endüstriyel temizleme maddeleri olarak da kullanılmaktadır.

Deterjanlar, aktif maddenin üretildiği kaynağa göre ”sabunlar” ve ‘‘sentetik deterjanlar” olarak sınıflanabilir. Sentetik deterjanların başlıca üretim kaynağı petrol ve kömürdür. Sentetik deterjan endüstrisi ilk kez II. Dünya Savaşında Almanya’da kurulmuş, 1947’de tripolifosfat ve metil seluloz’un deterjan yapısına girmesi ile hızlanmış, bundan sonraki 10 yıl gibi kısa süre içinde bütün dünyada hızlı bir artış göstermiştir. Deterjan, evlerde sabunun yerini almıştır. Ülkemizde de 1955 yılında başlanan sentetik deterjan üretimi 1963 yılında bin ton iken, her yıl büyük bir artış göstererek 1976 yılında 135 bin tona yükselmiştir.

DETERJANLARIN ÖZELLİKLERİ
Sentetik deterjanlar sabuna göre bazı önemli üstünlükler taşır.
1) Sabun, doğal yağ asillerinden hazırlanır. Bu durum, insan besin kaynağının yanlış bir şekilde tüketimi demektir. Sentetik deterjanlar ise petrolden hazırlandığı için bu sakıncayı taşımazlar.
2) Sabun, seri suda kesilir yani suya serilik veren kalsiyum, magnezyum gibi minerallerle suda erimeyen tuzlar oluşturarak çökelir. Böylece hem sabun ziyan olur ve hem de temizlenen eşya üzerinde birikinti oluşur.
3) Deterjanın eşyayı ıslatma ve etkileme yeteneği subandan daha üstündür.
4) Sentetik deterjanlar, daha az miktarla temizleme işini yaptıklarından sabuna göre daha ekonomiktirler.

Yazar: prof. Dr. Nevin VURAL ANKARA ECZACİLİK FAKÜLTESİ

avatar
  Subscribe  
Bildir