Satranç nasıl oynanır ve kuralları kısaca.

0
370

İlk hamleyi, beyaz taşlarla oynayan oyuncu yapar. Ondan sonra oyuncular oyun bitinceye kadar sıra ile (bir beyaz bir siyah) teker teker hamlelerini yaparlar. Rakibinin hamlesi bitip de hamle sırası kendisine gelmiş olan oyuncuya “hamlede” denir.

Hamle, bir taşın bulunduğu haneden alınarak, boş olan veya hasım bir taş tarafından işgal olunan başka bir haneye yerleştirilmesidir. Üzerinde rakip bir taşın bulunduğu haneye oynanan taş, rakip taşı o hamlenin bir bolumu olarak alır. Alınan taş, alan oyuncu tarafından derhal tahtanın dışına çıkarılmalıdır.

Bir taşın boş bir haneye konması halinde, oyuncunun bu taşı elinden bıraktığı anda hamle tamamlanmış olur. Bir taşın başka bir taşı alması halinde, alınan taşın satranç tahtasından uzaklaştırıldığı ve oyuncu bu taşın yerine kendi taşını yerleştirip elinden bıraktığı anda hamlesi bitmiş sayılır.

Bir oyuncu, daha önceden ‘‘j’adoube” (telaffuzu Jadup’tur Fransızca olup Türkçe “düzeltiyorum” anlamına gelir) diyerek niyetim belirtmek şartıyla, tahtadaki bir ya da birden fazla taşın, haneleri üzerindeki konumunu düzeltebilir.

Hamle sırası kendisinde olan oyuncu isteyerek aynı renkte bir ya da birden fazla taşa eliyle dokunursa. ilk dokunmuş olduğu taşı oynamak ya da (rakibininse) almak zorundadır.

Eğer dokunulan taşlardan hiçbiriyle nizamı bir hamle yapılamıyor ya da dokunulan hasım taşlardan hiçbiri nizamı olarak alınamıyorsa, oyuncu istediği nizami hamleyi yapmakta serbesttir.

Eğer bir oyuncu, rakibinin dokunma kuralına aykırı davrandığını ileri sürecekse, başvurusunu kendisi de bir taşa dokunmadan ünce yapmalıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir