Şarabın zararları neler ve Şarab migrene yol açar mı?

0
15

Şarabın Sağlık Üzerine Olumsuz Etkileri

Şarabın sağlık üzerine birçok olumlu etkisi vardır fakat bunun yanında kırmızı şarabın migrene neden olduğu bildirilmektedir. Doktorlar, kırmızı şarapta migrene neden olan bu zararlı maddenin hangisi olduğunu saptadılar. Bilimadamları da, şarabın olgunlaşmasını hızlandıra­cak bir yöntem geliştirebilirlerse, migren hasta­larının da rahatça içebileceği şaraplar üretilebi­lecek.

Bir teoriye göre kırmızı şarabın içindeki tiyamin migrene neden oluyor. Ancak deneyde kullanılan şarap, migrenle aralarında hiçbir bağ kurulamayan birçok yiyecek maddesinden da­ha az tiyamin içeriyordu. Bu nedenle doktorlar, diğer olası maddeler üzerinde araştırma yapma­ya başladılar ve kırmızı şaraba rengini veren kimyasallar üzerinde durdular: bu kimyasallar, bir enzimi parçalamak yoluyla bizi zehirli fenol­lere karşı koruyan bağırsak içinde tutar. Olası­lıkla kırmızı şarap içinde bulunan renk verici kimyasallar, fenollerin kan dolaşımı içine gire­rek beyne ulaşmasına ve migreni başlatmasına neden oluyor. Kırmızı şarap içme alışkanlığın­dan ayrı olarak diğer migren hastalarında fenol­leri parçalayan enzimden, düşük düzeylerde bulunuyor.

Renk verici kimyasallar, içkiden sonra gö­rülen baş ağrılarının da temel nedeni olabilir.
Taze ve sert şarabın, aynı derecede alkol içeren diğer içki türlerinden daha kötü baş ağrılarına neden olduğu biliniyor. Kırınızı şarap içtikten sonra migren atakları artan kişilere yapılabilecek tek öneri, ya şarap­tan tümüyle kaçınmaları ya da iyi olgunlaşmış, kalite şarap içmeleri. Çünkü eski, iyi saklanmış şaraplarda bu maddeler katı halde, dibe çök­müş olarak bulunduğundan pek zararı olmuyor.

Taze üzüm şırasının fermentasyonu ile el­de edilen bu alkollü içki hakkında söylenecek daha birçok şey var, ama özetle tek bir cümle söyleyebiliriz: Şarap çağların içkisidir ve gerek yazılı eserler, gerek efsaneler bağın ve şarabın ana yurdunun Anadolu olduğunu göstermektedir. O halde, olumlu olumsuz tüm özellik­lerini bilerek, asırların bize bıraktığı bu mirası daha iyi değerlendirmeliyiz.

avatar
  Subscribe  
Bildir