Saç dökülmesi ortalama kaç yaşında başlar?

0
413

Erkeklerde kellik kaç yaşında başlar?
Erkeklerde dökülme, androjenlerin uyarısıyla ergenlikte 15-16 yaşından itibaren hemen başlar. Hatta 30 yaşına gelmeden sonuçlanır görüntü.

Kadınlarda kellik kaç yaşında başlar?
Kadınlarda, östrojen bir miktar koruyucu olduğu için durum böyle değildir. Saç dökülmeleri doğum sonralarında daha çok görülür. İki hamilelik, tedavi edilmezse saçta iki kayıp anlamına gelir. Bir de kadınlar menopoza yaklaştığı zaman östrojen düşer ve saç kaybı çok belirginleşir. Menopoz sonrası kadınlara baktığımızda, yüzde 50’sinde bu durumu görürüz. Yaşa göre biraz değiştiği için sanki kadınlarda daha azmış gibi durur ama değil. 15-16 yaşındaki kızlarda da çok saç kaybı görülebilir.

Genetik yapı şiddetliyse, tedavilerle çok büyük riske girer. Hastalığı durduracak ilaçların yan etkileri çok daha önemli hale gelir, tedavi etmediğimiz de olur. Ancak olabildiği kadar erken dönemde bunlar yakalanırsa engellenir. Bu nedenle saç hastalıklarının birçoğu için geçerlidir bu durum. Gerek erkek tipi olsun, gerek bu bağışıklık sistemi hastalıkları, yuvarlak boşluk veya tam kayıplar olsun, gerekse bu saçlı derideki hastalığa bağlı görülen geri dönüşümsüz hastalıklar olsun, hasta ne kadar erken başvurursa, ne kadar erken yönlendirilirse, ne kadar erken tanı konulursa, kalanı koruma şansı o kadar yüksek olur.

avatar
  Subscribe  
Bildir