Roketler nasıl havalanır, nasıl uçar? Roketlerin çalışma prensibi.

0
1020

Roketler ve roketlerin yapısı.
Roketi meydana getiren ana kısımlar; ön tarafı kapalı, arka tarafı ise açık olan bir silindir ile içindeki, yandığı zaman geniş hacımlerde sıcak gaz çıkaran, sıvı veya roket yakıtıdır.

Yakıt yanması için gerekli oksijeni barutta olduğu gibi ya kendi sağlar, ya da ayrı bir kaynaktan oksijenle beslenir. Yanma sonucu çıkan sıcak gaz büyük bir hızla roketin arka kısmından dışarı çıkar ve Newton’un etki-tepki kanununa göre de buna tepki qösteren roket öne doğru itilir.
Çıkan gazın ağırlığıyla hızının çarpımı, roketin ağırlığıyla (ters yöndeki) hızının çarpımına eşittir.

Katı yakıtlı roketlerde yakıt arka taraftan başlayıp öne doğru yanacak şekilde yerleştirilir. Çıkan gazlar ise çeşitli düzenlemelerle bir silindir şeklinde roketi terke derler ki bu şekilde tepki kuvvetlerinin hep aynı yönde; öne doğru olmasa sağlanır.

Sıvı yakıtlı roketler tek bir sıvının gazlara ayrıştığı roketler (mono propellant) veya birinin oxidant değerinin ise petrol veya alkol gibi yabancı bir madde olarak kullanıldığı çift yakıtlı (bipropellant) roketler olmak üzere ikiye ayrılır.

Sıvı roket yakıtları ve oxidantlar olarak nitrik asit, hidrojen peroxite, nlirrejen, anilin gibi maddeler kullanılmaktadır.

avatar
  Subscribe  
Bildir