Renklerin insanlar üzerindeki etkisi.

0
309

Kırmızı
Bu renk kendinizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmenizi sağlar. Canlandırıcı etkisi vardır. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir. Ayrıca iştah çar. Heyecanı ve hareketi sevenler genelde kırmızı rengini seçerler.

Turuncu
Kırmızı kadar olmasa da enerji ve heyecan veren bir renktir. Turuncu rengi seven insanlar genelde cesur ve maceracı bir kişiliğe sahip olmalarının yanı sıra gülmeyi ve güldürmeyi severler. Aynı zamanda turuncu diyalog ve mizah yeteneğini arttırır.

Sarı
Entelektüel kişiliğe sahip insanların rengi olan sarı rengi yönetmeye ve hükmetmeye olan ilgiyi gösterir. Akıl ve zeka rengidir. Ayrıca güneşin rengi olduğu için insanlara positif duygular aşılar. Dikkat çekicidir.

Yeşil
Bu renk dinlendiren ve huzur veren özelliğe sahiptir. Denge ve uyumun rengi olmasının yanı sıra güvenin rengidir. Giysilerde yeşil kullanımı örf ve adetlere bağlılığı gösterir. Yeşile ilgisi olanların kalbi ve duygu yüzeyleri yüksek olur. Doğanın rengidir.

Turkuaz
Dikkatlerin size yönelmesini sağlar. Genellikle insanlara açık bir iç dünyanız vardır. Bu renkten hoşlananların duygu ve düşüncelerinin saf ve açık olduğu görülür. Giysilerinizde turkuazı kullanırsanız genç ve dinamik kalırsınız.

Lacivert
Düzenin, uyumun, ruhsallığın ve başarının rengidir. Bu rengin insanları sadelikten hoşlanırlar. Sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir. Ciddiyet verir. Giysilerinizde laciverde ağırlık verirseniz, sadık, dürüst, araştırıcı ve başarılı birisiniz demektir.

Mor
Ruhsal dünyanın rengi olan mor; asilliği, dengeyi, kendine güveni ve dinlendirici duyguları harekete geçirir. Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından ilahidir ve sanatın rengidir.

Mavi
Denizin ve gökyüzünün rengi olan mavinin sakinleştirici ve insana huzur veren bir etkisi vardır. Bu nedenle yatak odaları ve banyolarda genellikle bu renk kullanılır. Ayrıca mavi, dürüstlük ve ruhsallıkla da ilişkilidir. İş görüşmelerinde mavi giymek, sadakat hissi uyandırır. Ağırlık çalışanların, mavi renkteki salonlarda daha yüksek ağırlıklar kaldırdığı gözlemlenmiştir.

Siyah
Güç ve bireyselliğin rengi olan siyah; tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkindir. Konsantrasyonu ve özgüveni arttırmakta yardımcı olur. Siyah renk canlılığın ve diğer renklerin reddini ifade eder. Kişiliğin karanlık yönlerini ifade eder.

Beyaz
Temizliğin, saflığın ve masumiyetin ifadesidir. Güven hissi verir. Tarafsızlığın rengidir.

Kahverengi
Kahverengi insanlarda düzen duygusunu ve serbest duyguları harekete geçirir. Toplum içinde rahatlık ve güven verir. Kırmızı ve siyah renklerinden elde edildiği için her iki rengin özelliklerini taşır. İnsanlar bu rengin pozitif etkisiyle gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler.

Gri
Uzlaştırıcıdır. Yoğun kullanılırsa bunaltıcı olabilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir