Proteinlerin sporcular için önemi, sporcu beslenmesindeki yeri.

0
277

ihtiyaçtan fazla protein tüketiminin sporcunun performansını artırmadığı bugün için bilinen bir gerçektir. Günlük gereksinimi karşılayacak kadar (vücut ağırlığı başına 1 gram) protein sporcu için de yeterli olmaktadır. Ancak halter, vücut geliştirme, gülle, cirit, çekiç, disk atma sporu yapanlarda kas kitlesindeki artış için genç sporcularda ise büyüme için ek olarak günde vücut ağırlığının kilogramı başına 2-2.5 gram protien almalan önerilmektedir Antrenman yapılmaksızın yalnızca diyete protein eklemeyle kas kitlesi artışı sağlanamayacağı da unutulmamalıdır.
Yapılan yeni çalışmalar proteinlerin yapısındaki elzem amıno asitlerden olan trıptolanın (azla miktarda tüketilmesinin zaman içinde yorgunluğu artırdığı, dikkat, canlılık ve uykuya geçiş süresini azalttığını göstermektedir. Ancak doğal, alışılmış dengeli diyetin triptofan içeriğinin uyku durumuna etkisi bilinmemektedir. Çünkü triptofan kapsayan yiyecek ve içecekler et, süt, peynir, yumurta gibi hayvansal yiyeceklerdir.
Yapılan çalışmalar diyetle alman karbonhidratların insulin salimim artırdığını artan insülin saliminin ise triptofan dışındaki diğer nötrol amino asitlerin dokulara dağılımını artırdığını göstermektedir. Böylece kanda triptofanın diğer nötral amino asitlere oranı yükselmekte ve trıptofanın beyine girişi artmaktadır Beyine geçen triptofan miktarı ile seroto-nın yapımı arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Serototin ise yorgunluk, dikkat azalması ve uyku haline neden olmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç; yiyeceklerin öğünlerde dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. Ayrıca proteinden zengin besinler idrara çıkış hızını artırdığı için özellikle yarışma öncesi öğünlerde çok fazla tüketilmemelidir.

avatar
  Subscribe  
Bildir