Propolis nedir, nasıl elde edilir, nasıl kullanılır?

0
275

Propolis Nedir? Propolis hakkında bilgi.
Çam, kavak, akasya gibi ağaçlardan çıkan salgıları toplayan arı, kendinden de bazı salgılar katlarak propolisı oluşturur. Arı, propolisi kovanın içindeki çatlaklar ve beğenmediği kısımları kapatmak için kullanır. Propolis, bal arısının yapıştırıcısı olarak bilinir. Propolisın içeriği ve rengi, bitki kaynağına göre farklılık gösterir Kahverengi, yeşilimsi-kahverengi, kırmızımsı-kahverengi renklerde olabilir.

Propolis nasıl elde edilir?
Propolisi bilinçli toplamak için traplar geliştirilmiştir. Bu traplar Haziran başından Ekim sonuna kadar kovanda takılı tutulur ve kovanlar öncelikle ormanlık bölgelerde bırakılır. Propolis, sıcak ortamlarda yumuşar, soğuk ortamlarda katılaşır. Kovandan toplanan propolis saf değildir.
Kimyasal analizlerle propolısi şaflaştırmak mümkündür

Propolis içeriği nedir?
Ham propolisin, bileşiminde % 55 reçine-balsam, % 30 balmumu, % 10 eterik yağ ve % 5 polen bulunur. Buna ek olarak 11 çeşit flavonid, kafeik asit, tectochrysin, isalpinin, pinocembrin, sinomik asit, vanilin, chrysin, galangin tespit edilmiştir, Propoliste iz element olarak Fe, Cu, Zn, Co, Mo,Mn, İ, V, Br, Cf, Al, S,. Pb, B. Sr, Ru, Ag, Cs, Mg, Ti, elementlerinin bulunduğu saptanmıştır.

Propolis ne işe yarar?
Propolisin bileşiminde değişik kimyasal madde bulundurulmasından dolayı, özellikle ilaç sanayinde geniş bir kullanım alanı vardır. Ayrıca cila ve kozmetik sanayiinde de propolis kullanılmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir