Portekiz kalyonu hakkında bilgi

0
278

Portekiz kalyonu adı verilen mavi renkli bir deniz anası türü (Physalla), evrimsel basamakta ilkel bir organizma olmasına karsın, etkili İğnesiyle avını öldürmek için gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Hayvanın vücudundan 10 m. aşağılara kadar uzana bilen uzun kavrama organları, bir balık ya da insan dokunduğunda harekete geçen milyonlarca dikensi hücrelerle kaplıdır.
Hücrenin küresel kapsülü içinde kıvrımlı, kamçı gibi içi boş bir İplik bulunur. Yale Üniversitesinden Willard Hartman’in açıklamasına göre, kapsül herhangi bir biçimde uyarıldığında, bu iplik aniden dışa doğru fırlar.
Bir kez ipliğin keskin ucu avın derisine girdi mi; artık işi bitmiştir. İpliği çevreleyen sırt tabakasının üzerindeki ince iğneler, güçlü bir zehir saflanıncaya kadar avı tutarlar. Kral kobra yılanının zehirine benzeyen bu zehir, avı paralize (felç) eder ve öldürür. Bundan sonra kavrama organları harekete geçer ve avı, yukarıya, hayvanın beslenme organına getirirler. Bir miligram zehir salgılanması için ise 24.000 hücre gereklidir. Ancak, yine de bu organlarla temas eden insanlar, bu deneyimlerini sanki kızgın ok yağmuruna tutulmalarına benzetiyorlar, et yumuşatıcısı veya alkol (tuvalet İspirtosu, parfüm, ya da yüksek dereceli bir likör) zehiri etkisizleştiriyor. Buna karşın tatlı su, zehirin etkisini artırıyor.Bu güne kadar, Portekiz Kalyonunun iğnesinden ölen olduğu bildirilmemis; fakat bu yüzden acil tedavi görenler bile bu hayvanın yakın bir akrabasi (sea wasp) na raslamadıkları için kendilerini şanslı sayıyorlar. Çünkü bu hayvanın zehiri, bir insanı üç dakika içinde öldürebiliyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir