Polarize ışık hakkında bilgi ve polarize ışığın kaşifi.

0
69

Polarize ışığı kim keşfetti?

Acaba polarize adı nereden gelmiştir? Bu fiziksel olaya 1808 yılında ilk olarak bir ad verildiği zaman, bunu bulan Fransız mühendis Malui, ışığın niteliği hakkında yanlış bir teoriye
saplanmıştı. O ışığın bir mıknatıs gibi kutupları (polleri) olan parçacıklardan oluştuğunu sanıyor bir kristalden çıkan ışığın bütün kutuplarının bir doğrultuda sıralanmış, olduğunu zannediyordu. Bunun sonradan yanlış olduğu anlaşıldı, fakat artık ad o kadar esaslı yerleşmişti ki, bir daha değiştirilemedi.

Bir kristal birbirinden farklı yüzeyli polarizasyonu olan iki ışık işini üretirse, ikisinin de
birbirinden değişik özellikleri olur. Onlar kristalden geçerken başka derecelerde kırılırlar. Bir kristal o şekilde yapılabilir ki bir ışık ışınını dışarı yansıtır, öteki ise tamamiyle içinden geçer.

Bazı kristallerde yalnız bir ışın geçer, çünkü öteki emilmiştir ve ısıya dönüşmüştür. Özellikle geceleri şoförlerin kullandıkları polaroid gözlükler (plastik içine gömülmüş bu cins ince
kristaller) bu şekilde gelen ışığın önemli bir kısmını emerler, hatta renkli olmaları dolayısıyla
daha fazla emerler. Böylece geceleri yan ışıkların göze girmesine ve gözü kamaştırmasına mani olurlar.

Eğer simetrik olmayan moleküllerden meydana gelen Özel bir cins kristalden polarize ışık
geçirilirse, titreşim yüzeyi değişir. Bu değişmenin doğrulu ve miktarından kimyacılar, kristalin içindeki moleküllerin gerçek İç yapısı hakkında birçok sonuçlar çıkarırlar, özellikle organik cisimlerde. Bu yüzden polarize ışığın kimyasal taoritrin ortaya çıkmasında çok büyük katkı ve önemi olmuştur.

avatar
  Subscribe  
Bildir