Petrol’ü Kim Buldu ve petrol ne zaman bulundu? – Petrolün Bulunuşu

0
1638

Petrolü bulan adam

Bu buluş. “Albay” diye anılan ve 1818’de doğup 1880’de ölen Edwin Laurentine Drake adında bir Amerikalıya maledilmektedir. Bununla beraber petrolün başlangıç noktaları çok daha genlerdedir. Petrol, taş yağı” anlamına gelen Latince bir deyim (Petraoleum) in türevidir.

Petrol ne zaman bulundu?

Tarih öncesi zamanlar ve Özellikle Finikelilerle Babilliler incelendiği zaman bu madensel yağın kullanılışına dağir birçok iletiler (atıflar) görülmektedir. O dönemlerde petrol, gemileri kalafat etmek, mumyaları korumak ve inşaatı sağlamlaştırmak amacıyla kullanılıyordu. Bununla beraber Edwin Drak’e petrolün babası gözüyle bakılıyorsa, bu daha çok onun. 27 Ağustos 1859‘da Pensilvanya’daki Titusville’de ilk endüstriyel işletmeyi gerçekleştirmesindendir. O vakitler kuyu günde 30 hektalitre üretiyordu Bu “kara altın”a gerçek bir saldırının hareket işareti oldu Şurada burada serüvenciler tarafından serüven ve para peşinde kuyular kazıldı.

Bu heyecanda ilk hayrete düşen Edwin Drake oldu. O petrol aramıyordu, yaşamı uzattıgı, bölge yerlilerince (Hindlilerin) söylenen bir sıvıyı arıyordu ‘Albay” kuyusunu tevazuyla isletmeye devam etti. Ortaya daha hırslı kimseler çıktı; bunların arasında John Rockefeller adında bir genç (23 yaşında) petrol kaynaklarından yararlanarak bir imparatorluk kurmaktaydı Yıl 1862.

avatar
  Subscribe  
Bildir