Petrol nasıl oluşur kısaca? petrolün oluşumu hakkında bilgi.

1
593

Petrol nasıl meydana gelmiştir?
Petrolün kökeni ve oluşumu hakkında pek çok savlar vardır.
Petrolün, organik kökenli olduğu artık pek çok bilim adamı tarafından kabul edilmektedir. Deniz ya da Bataklık alanlarında biriken, Hayvansal ve Bitkisel artıkların ürettikleri C ve H; basınç, sıcaklık, bakteri etkileri, radyoaktif bombardıman ve katalitik reaksiyonlarla Petrole dönüşür.

Çürümüş Hayvansal ve Bitkisel artıklar + Çamur + Tuzlu su Bir çeşit Mayalaşma = Sapropel Bakterilerin etkisi = Protopetrol (İlkel Petrol’lü oluştururlar.
Kimyasal olarak Petrol; Hidrokarbonlar, Oksijen, Sülfür ve Nitrojen bileşiklerinden oluşmuştur.
Böylelikle canlı kalıntıları, (Hidrokarbonlar ve diğer azınlık bileşikler) fosilleşerek Hidrokarbür’e (Petrol) dönüşmüş olurlar.

Bu gün pek az kimse tarafından benimsenen; ‘”Petrolün İnorganik Kökenli’* oluşu savı şöyle ileri sürülmektedir: Yer yuvarı katmaları içinde bulunan Alkali metalleri. Karbondioksit ile kaynaşıp yüksek ısının da yardımıyla Asetilit’leri, bu da su ile karışınca Asetilen gazını (C2H2), diğer anlamda Hidrokarbonu meydana getirmektedir. Bu oluşuk milyonlarca yıl (Jeolojik devirler boyu) zaman sürecinde Hidrokarbüre (Petrol) dönüşmüş olmaktadır.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ankara çilingir Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ankara çilingir
Ziyaretçi
ankara çilingir

Teşekürler gerçekten çok faydalı makale olmuş