Petrol nasıl meydana gelir kısaca, petrol nasıl oluşur kısaca?

0
240

Petrolün kökeni ve oluşumu hakkında pek çok savlar vardır.
Petrolün, organik kökenli olduğu artık pek çok bilim adamı tarafından kabul edilmektedir. Deniz yada Bataklık alanlarında biriken, Hayvansal ve Bitkisel artıkların ürettikleri C ve H; basınç, sıcaklık, bakteri etkileri, radyoaktif bombardıman ve katalitik reaksiyonlarla Petrole dönüşür.


Çürümüş Hayvansal ve Bitkisel artıklar + Çamur + Tuzlu su – Bir çeşit Mayalaşma = Sapropel Bakterilerin etkisi = Protopetrol (İlkel Petrol)’lü oluştururlar.

Kimyasal olarak Petrol, Hidrokarbonlar, Oksijen, Sülfür ve Nitrojen bileşiklerinden oluşmuştur.
Böylelikle canlı kalıntıları, (Hidrokarbonlar ve diğer azınlık bileşikler) fosilleşerek Hidrokarbür’e (Petrol) dönüşmüş olurlar.

Bu gün pek az kimse tarafından benimsenen; ‘Tetrolün İnorganik Kökenli” oluşu savı şöyle ileri sürülmektedir. Yeryuvarı katmanları içinde bulunan Alkali metalleri, Karbondioksit ile kaynaşıp yüksek ısının da yardımıyla Asetilit’leri, bu da su ile karışınca Asetilen gazını, diğer anlamda Hidrokarbonu meydana getirmektedir. Bu oluşuk milyonlarca yıl (Jeolojik devirler boyu) zaman sürecinde Hidrokarbüre (Petrol) dönüşmüş olmaktadır.

avatar
  Subscribe  
Bildir