Perlit nedir ve özellikleri nelerdir? Perlitin oluşumu, çıkarılışı ve işlenmesi.

0
87

Perlit, jeolojik yönden çok asitli ve camsı volkanik bir üründür. Öteki camsı kayaçlardan en büyük ayrıcalığı, bileşiminde yüksek oranda su bulunmasıdır. Doğal perlit parlak ve cilalı yüzeyli olup, açık saydam gri, yeşilimsi, sarımsı veya parlak siyah renklidir. Perlitin bileşimi kökenine göre oldukça geniş değişmeler gösterebilirse de, başlıca iki öğesi silisyum ve alüminyum oksitlerdir.

Ocaktan çıkarılan kaya perlitin özgül ağırlığı 2, 2.2, 4 g/cm3 seriliği 4-5, reaksiyonu (pH) 6,6-8,0, ses yutma katsayısı 0,60, özgül ısısı 0,16-0, 39, ergime ısısı 1260-1340°C reaksiyon indeksi 1,5, ısı iletkenliği ise 0037×10-3’ cal/cm2 snC° dir.

Perlit ülkemizde çok yaygın bir mineral olmasına karşın, belki de hiç dikkatimizi çekmeyeni bir kayaçtır. Uygulama açısından asıl ilgi genleşmiş perlit üzerinedir.

Öğütülüp, çeşitli eleklerden geçirilen kaya perlit, özel fırınlarda 750-1100°C ye değin ısıtıldığında, gevşek bağlı su 350°C de uzaklaşır. Geriye kalan sıkı bağlanmış su ise, bu hızlı ısıtma sonucunda yapıdan ayrılırken, perlit taneciklerini tıpkı mısırda olduğu gibi patlatır. Artık yeni ürünün hacmi özgün hacmin 4-20 katıdır ve genleşmiş perlitin rengi de beyaz veya grimsi beyaza dönmüştür. Taneciklerin içinde çok küçük hava kabarcıkları bulunmaktadır ve yüzeyleri sayısız küçük boşluklarla kaplıdır.

Perlitin genleşmesi, öğütülmüş taneciklerin büyüklük dağılımları yanı sıra, ısıtma sıcaklığı ve süresine de bağlıdır. Isıtma sonucu genleşme 0,1 ile 0,5 sn, gibi çok kısa bir sürede başlar ve üç evre gösterir. Bu özellik, istenen tane büyüklüğü dağılımının ve hacimsel genleşme oranının elde edilmesi yönünden büyük önem taşır.

Elde edilmesi böylesine kolay olan genleşmiş perlit, artık kullanılmaya hazırdır. Olağanüstü hafifliği, yalıtkanlığı, gözenekli oluşu, yüksek su tutma yeteneği ve yanmaz oluşu yanı sıra doğadaki bolluğu ve üretimindeki kolaylık da göz önüne alınırsa, perlit doğal olarak sanayi yapı ve tarım alanlarından geniş ilgi görecektir.

avatar
  Subscribe  
Bildir