Peri treni

0
187

Dünyanın 2 noktası arasında şekilde görüldüğü gibi 600 km, uzunlukta bir demiryolu tüneli açılsaydı tren hiçbir lokomotife gerek olmadan kendi ağırlığı ile hareket edip bir uçtan Ötekine 42 dakika 12 saniyede giderdi (Dipsiz kuyularda düşme süresi tünelin uzunluğuna değil Dünyanın yoğunluğuna bağlıdır). Fakat bu yatay bir tünel diyeceksiniz belki. Ama değil, tünelin iki ucuna gelen Dünya yarıçaplarının tünel ile dik açı yapmadığı açıktır. O halde tünel eğimlidir ve tren yer çekimi etkisiyle hareket edecektir. Tren tünelin ortalarında bir mermiden daha hızlı gidecek ve öteki uca yaklaştıkça yine yer çekimi nedeni ile yavaşlayıp duracaktır.
Şekildeki tünellerden hangisi yataydır dersiniz? Ortadaki yataydır, çünkü her noktasında Dünya yarıçapları ile dik açı yapar. Uzun tünellerin en üst şekildeki gibi iniş ve yokuşu Dünya’ya teğet yapılır, bu şekilde tünelde yağmur suları birikir, iki uçtan dışarı akar.
Ortadaki yatay tünele giren su akmadan olduğu yerde kalır. Yatay bir tünel 15 km.’den uzunsa (örneğin, Simplon tüneli 30 km.’dlr.) bir uçta duran insan diğer uçta duran İnsanı göremez, yalnızca tünelin tavanını görür, tünel yay biçimi olduğundan ortası uçlarından 4 m, daha yüksektir. En alttaki şekilde olduğu gibi iki uç arasında doğru çizgi biçiminde bir tünel açılsın, aslında yarıçaplarla yaptığı açılar bakımından bu tünelin Dünyaya göre ortası çukurdur, yağmur suları tünelin ortasında birikir. Tünelin bir ucunda duran bir insan diğer ucunda duranı görebilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir