Papağanlar nasıl konuşur ve hangi papağan türü konuşur? Papağanlar hakkında bilgi.

0
406

Canlı renkleri, doğru dürüst uçmasını bilmedikleri halde ağaçların gövde ve dallarına büyük bir ustalıkla tırmanışları, bazen ne istediklerini anlayamadığımız huysuz tutumları, çok kuvvetli bir hafızaya sahip olmaları gibi özellikleri ile papağanlar, ve papağan dediğimizde hepimizin aklına ilk gelen onların konuşma yeteneğine sahip olmaları.

Aslına bakarsanız papağanların konuşmasını bildikleri söylenemez. Onlar çok kuvvetli hafızaları, dillerinin kaim, etli ve hareketli olması nedeniyle manasını bilmedikleri kelimeleri tekrar etmekle yetinen hayvanlardır. Onlar konuşmaktan çok kelimeleri birbirine bağlamayı becerirler ve ne kadar huysuz, ne istediğini bilmez bir tutum takınsalarda terbiyecisinin gösterdiği sabır ve yumuşaklıkla kısa bir zamanda uysal ve eğlendirici bir hayvan olurlar. Papağanların şefkat duygularda oldukça gelişmiştir. Özellikle anne ve baba papağanların yavrularına olan düşkünlüğü çok dikkat çeker.

Miğferli kakadu muhabbet kuşu, papua lorisi,Yeni Zelanda koca papağanı, Jako ayrılmaz papağanlar, Brezilya papağanı, amazon papağanı çok sık rastlanan papağanlardandır.
Bunlar içinde Yeni Zelanda koca papağanı (Nestor notabilis) etle beslenen papağandır. Bazen sırf bu et merakı nedeniyle koyunlara saldır hayvanın karnını deşerek bağırsaklarını çeker alır. Bu vahşi papağan isminden de anlaşıldığı gibi Yeni Zelanda da yaşar. İnsan sesini en iyi taklit eden papağanlardan biride JAKO’dur Kuyruğu kırmızı olan bu papağan’a kül rengi papağan da denir ve Afrika’nın ekvator bölgesinde yaşarlar. Ayrılmaz papağanlar ise daima çift yaşarlar ve çitlerinden ayrılırlarsa ölürler.

avatar
  Subscribe  
Bildir