[Oyuncu] Robert Carlyle Thornton biyografisi, hayat hikayesi.

0
244

“Full Monty”i seyrettiğimden beri hastasıyım bu adamın. Onu da tanıtalım dedim. Çok özgün bir oyuncu bence ve nefis bir adam. Hem sempatik, hem çok başarılı bir oyuncu… İngiliz Sineması’nın son yıllarda yakaladığı yükselişin kahramanlarından biri olan, farklı rollerin garip adamı Roberi Carlyle…
14 Nisan 1961 yılında İskoçya’nın Glaskow kentinde doğan Roberi Carlyle İskoçya Kraliyet Müzik ve Drama Akademisi’nde oyunculuk eğitimi gördü. Oyuncu olmaya karar verişi ise oldukça ilginç; 21 yaşında Arthur Miller’ın ünlü romanı “The Crucible’ı okuyan ve çok eytkilenen Carlyle hayatının mesleğini oyunculuk olarak belirledi. Mezun olduktan sonra tiyatro oyunlarında rol alarak oyunculuk kariyerine başlayan Carlyle sinemaya ancak 1990 yılında rol aldığı “Silent Scream” filmi ile başlayabildi. Aynı yıl ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach’ın “Riff-Raff” filminde rol alan Carlyle İngiliz Sineması’nın dirilişine dair sinyaller veren bu başarılı yapımdaki oyunu ile göz doldurdu. Bu filmi çektikten sonra kendi kuralları ile oynamaya karar veren oyuncu birkaç arkadaşı ile “Raindog Theatre Company” adlı yapım şirketini kurdu. Carlyle daha sonra bu şirketi Akademi’de kendisine öğretilen saçma şeyleri kafasından atabilmek için kurduğunu söylemişti.
1993 yılında rol aldığı “Safe”de canlandırdığı Nosty karakteri kariyerinin belirleyicisi oldu neredeyse. Notsy’nin psikopat karakterindeki bitimsiz öfkeyi başarıyla perdeye taşıyan Carlyle, performansı ile bu tarz rollerin adamı olduğu kanıtlamış oldu. Aynı yıl rol aldığı “Cracker”da benzer bir karakteri canlandırınca Carlyle tarzını belirlemiş oldu. Üstelik bu TV filmindeki performansı oyuncuya İskoçya’da bir BAFTA ödülü kazandırdı. 1994’de rol aldığı “Priest”in ardından televizyon için çekilmiş “Hamish Macbeth” adlı film geldi. Filmde başrol oynayan Carlyle başarılı performansı ile BAFTA ödülüne aday oldu.
Son olarak “The Claim” filmini izlediğimiz özgün İngiliz yönetmen Michael Winterbottom’un “Go Now” filminde başrol oynayan Carlyle yavaş yavaş uluslar arası arenada kendini göstermeye başladı. 1996 yılı ise İskoç oyuncu için son derece bereketli geçti. İlk filmleri “Shallow Grave” ile iyi bir çıkış yakalayan yönetmen Danny Boyle ve senarist John Hodge yeni filmleri “Trainspotting”deki psikopat uyuşturucu satıcısı Begbie karakteri için Carlyle’ı seçmişlerdi. İskoç oyuncu da beklentileri boşa çıkarmadı ve doksanlı yılların en çok konuşulan filmlerinden biri olmayı başaran “Trainspotting”de müthiş bir performans sergiledi. Şiddet düşkünü, serseri Begbie karakterini “method”a yakın bir biçimde oynayan Carlyle kendisi için yakıştırılan karakter oyuncusu sıfatını da yıkmaya çalışıyordu. Filmin tüm dünyada kazandığı olağanüstü başarı Carlyle’ın tüm dünyada tanınan bir oyuncu olmasını sağladı.
Aynı yıl rol aldığı Ken Loach filmi “Carla’s Song” orta karar bir hit olmayı başarınca Carlyle’ın şöhreti de katlarımış oldu.
1997 yılında kalburüstü İngiliz komedisi “Full Mounty-Anadan Doğma”da başrol oynayan Carlyle filmin Oscar’a aday olması ile Amerika’da çalışma umutlarını arttırmış oldu. 1999’da rol aldığı Amerikan İngiliz ortak yapımı “Ravenous” ile bir ayağını yeni dünyaya atan Carlyle, İngiliz yönetmen Alan Parker’ın “Angela’s Ashes” filmi ile ABD’e adım atmış oldu. Bu filmden sonra İngiliz kökenli bir Hollywood efsanesi olan “James Bond”un şimdilik son filmi “World is Not Enough-Dünya Yetmez”de kötü adam Victor Zokas’ı canlandırdı.
2000 yılında bir kez daha Danny Boyle ile çalışan Carlyle “The Beach-Kumsal” ile Hollywood’daki yerini sağlamlaştırırken Danny Boyle’u Hollywood’daki ilk sınavında yalnız bırakmadı. İskoç oyuncu “There’s Only One Jimmy Grimble” ile tekrar İngiltere’ye dönecek ancak bundan sonraki kariyerini Amerika’da devam ettircek gibi görünüyor.
İngiliz sinema geleneğinden gelen karakter oyuncusu sıfatı ile yola çıkan ancak kariyerinin gelişimi ile metod oyunculuğuna daha yakın olduğunu kanıtlayan İskoç oyuncu saygın İngiliz filmleri ile edindiği saygın sinemacı kimliğini Hollywood’da da devam ettirmek istiyor. Oyunculuğu fazla ciddiye almamak gerektiğini düşünenlerden biri olarak canlandırdığı karakterlerden kendini olabildiğince soyutluyor. Ancak ilginç yüz yapısı ve ölçülü sinir patlamaları ile psikopatları oynamakta hiç çaba harcamadığı söylenebilir. Kendisi sakin bir insan ve sadık bir koca olduğunu iddia etse bile…
Filmografi: 51st State, The – 2001 To End All Wars – 2000 There’s Only One Jimmy Grimble – 2000 The Beach – 2000 Angela’s Ashes – 1999 The World İs Not Enough – 1999 Plunkett and Macleane – 1999 Ravenous – 1999 Face – 1997 The Full Monty – 1997 Carla’s Song – 1998 Trainspotting – 1996 Go Now – 1998 Priest – 1995 Being Human – 1994 Safe – 1993 Riff-Raff – 1990 Silent Scream – 1990

avatar
  Subscribe  
Bildir