[Oyuncu] Liam Neeson biyografisi, hayat hikayesi, filmleri

1
208

İrlandalı aktör kariyerine Queens Koleji’nde (Belfast) öğretmen olarak başladı. Bilgisayar bilimleri, matematik ve drama konularında eğitim aldı. 1976’dan itibaren öğretmenliğin yanında seçkin Lyric Players Theatre da çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Dublin’de Abbey tiyatrosuna geçti.Abbey Tiyatro Festivali’nde en iyi aktör ödülünü kazandı.
1980 yılında Jonh Booman’ın yönettiği Fareler ve İnsanlar filmindeki Lennie rolü ile beyaz perdeye ilk adımını attı.Ardından Kral Arthur ‘un Excalibur efsanesini konu alan filminde kendine rol buldu. Bundan sonra 20 kadar filmde daha irili ufaklı rollerde oynayan İrlandalı aktör The Bounty filminde Mel Gibson ve Anthony Hopkins ‘le birlikte çalıştı ve bir çok ödüle aday gösterildi. Ayrıca The Mission filminde Roberi De Niro ve Jeremy İrons’la çalıştı.

Bu arada tiyatro çalışmalarına da devam eden Neeson Crossing the Line adlı güncel tiyatro yapımında baş rolde yer aldı.

1992 yılında iki önemli yapımda aldığı rollerle adından söz ettirdi. Bunlardan ilki Suzan İsaac’in en çok satan romanından uyarlanmış Shining de Nazi mühendisi rolü ile ve cinayetle suçlanan bir polis memurunun erotize edilmiş hikayesini anlatan Under Suspicion filmleridir.

1993 yılında Schindler’in Listesi filmindeki rolü ile Oskar’a aday gösterildi ve Aynı rolü ile Altın Küre ve Bafta ödüllerini aldı.

Neil Jordan ‘ın Michael Collins’i ile En iyi aktör dalında Venedik film festivali ödülünü aldı.Aynı film ile Altın Kürede aday gösterildi.

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emin Sonmez Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emin Sonmez
Ziyaretçi
Emin Sonmez

SCHİNDLER’S LIST gibi benim için gelmiş geçmiş en iyi filmde başrol oynayan Neeson herhalde hiç bu kadar iyi olmamıştı.. Filmin başında sigarasını tüttüzerek eğlenen Alman Subaylarını seyrettiği sahne, ölmüş olan küçük kızın cesedini gördüğü anki yüz ifadesi, kendisinden anne ve babasını kurtarması için yardım isteyen kıza yardım ettiği sahne,filmin sonunda bütün içtenliğiyle yaptığı o konuşma onu her şeyiyle benim benliğime kazıdı zaten.. İstediği kadar film çevirsin ben bu adamı hep SCHİNDLER’S LIST ile hatırlayacağım..