[Oyuncu] John Wayne biyografisi, hayat hikayesi, filmleri (1907~1979)

1
314

Western deyince, hatta bırakın westerni Amerika deyince akla gelen ilk isimlerden biridir John Wayne. İsmi bir türle özdeşleşmiş nadir sanatçılardan biridir ve o türe gönlünü vererek oynamıştır.

John Wayne “Marion Michael Morrison” adıyla İowa’da dünyaya geldi. Güney California üniversitesinde tanınmış bir beyzbolcu oldu ve 20 yasından itibaren sinemada küçük roller almaya başladı. Çok genç yaşta kendini westernin içinde buldu ve üst üste westernler çeken başka bir genç adamla;John Ford ile dost oldu. Sesli sinemayla birlikte yine westernlerde çalışmaya başladı. Adını da ilk kez 1930’da “Big Trail” filmi için değiştirdi . Ancak başarıya ulaşması pek kolay olmadı ve küçük şirketlerin bir çok westerninde rol aldı. Ancak 1939 yılında eski dostu John Ford’dan, yeni çekeceği westerni “Stagecoach” için teklif aldı. Bu filmde ki “Ringo Kid” rolü ile büyük başarı kazandı ve starlığa ilk adımını atmış oldu.

Wayne bundan sonra hızla yükseldi ve “The Spoilers, Pittsburgh, Reap the Wild Wind, Reunion ın France, A Lady Takes a Chance” gibi filmlerde rol aldı. Ama onu John Wayne yapan asıl roller 1940’tan sonra geldi. Hepsini John Ford’la çektiği “They Were Expandable, Fort Apache, Three Godfathers, She Wore a Yellow Ribbon, Rio Grande” filmlerinde devleşti. Özellikle “Fort Apaçhe, She Wore a Yellow Ribbon, Rio Grande” Ford’un Amerikan Süvari Birliklerine adadığı bir üçleme olarak kabul edilir ve Wayne’nin bu filmlere katkısı çok büyüktür.

Bu filmlerden sonra yine Ford’la olan işbirliğinden doğan “The Quiet Man” geldi. Film çok büyük başarı kazandı ve oscarlara boğuldu. 1950’li yıllar Wayne’nin en parlak yıllarıydı. Ardarda filmler çevirdi. Savaş filmleri, hava serüvenleri, westernler. . . Özellikle bu döneminin akıllara kazınan filmi Howard Hawks’la çevirdiği “Rio Bravo”dur. Daha sonra Eski dostu John Wayne’le çevirdiği o harika film “The Searchers” geldi. Wayne’nin bu filmde ki Ethan Edwards rolü unutulmaz bir karakter oldu. Bu filmden sonra yine Ford’la çalışmaya devam etti. Özellikle ikilinin “The Man Who Shot Liberiy Valence”, Wayne’i artık tam anlamıyla efsane katına yükseltti.

Wayne hayatı boyunca Amerikan değerlerine sadık kaldı. Zaten bu sadakati onu Ford’un “Süvari Üçlemesi” ve Hawks’in “Rio Bravo, El Dorado, Rio Lobo” üçlemesinin yıldızı yaptı. Yine bu sadakati yüzünden arabaların arkasına “God Loves John Wayne” yazıldı ve Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından kendisine onur ödülü verildi.
1963 yılında kansere yakalanan sanatçı 1979 yılında hayata veda etti. . .

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emin Sonmez Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emin Sonmez
Ziyaretçi
Emin Sonmez

Gerçekten de Amerika’nın simgelerinden biri… Meri, yumruğu güçlü, sözüne güvenilir, ülke ve bayrak sevgisini daima yaşamının üzerinde tutmuş, uçkuru sağlam.., kısacası Amerikan halkının önüne idol olarak yerleştirilen bir adam… Genel olarak oyunculuğu tartışmalı olsa da bazı performansları gerçekten çok iyidir.
The Man Who Shot Liberiy Valance, The Searchers, Rio Grande, Quiet Man, The Sons of Katie Elder gibi bir çok yaşadıkçı Wayne de yaşayacaktır.