[Oyuncu] Geoffrey Rush biyografisi, hayat hikayesi, filmleri

0
216

06.07.1951, Avustralya
“Bir orta yaş sendromuna girmek üzereyken, bir anda sinemanın içinde buldum kendimi. ”

1997 yılı Oscar Töreni’ni izleyenler, yılın “ En İyi Erkek Oyuncu ” ödülünü almak için sahneye çıkan aktörün kim olduğunu merak ediyorlardı. Kendisine Oscar ödülü getiren, psikolojik problemleri olan piyanist David Helfgott rolüyle dünya çapında tanınmadan önce Avustralya sınırları dışında Rush’un adını bilen kişi sayısı pek azdı. Yine de bu, aktörün Hollywood çevrelerine tamamen yabancı olduğu anlamına gelmiyordu.
**Shine, Rush’ın filmografisinde ayrı bi yerde duruyor sanırım. Nasıl izlemedim hala, utanıyorum.

1970’lerin sonlarına doğru, o vakitler henüz meşhur olmamış Mel Gibson ile Avustralya’da bir apartman dairesini paylaşmış olan Rush, “ Waiting for Godot ”daki rol arkadaşı Gibson’un da kendisi kadar parasız olması sebebiyle mobilya alacak para bulamayıp yerlerde uyumuştu.
Londra ve Paris’te tiyatro eğitimi alan aktör, ilk olarak 1981’de “ Hoodwink ”te rol almış, bunu 1982 yılındaki “ Starstruck ” izlemişti. 1996 yılında çekilen “ Shine ”ın yapımcılarının, filme gerekli finansmanı sağlamak için ünü kendisini aşan bir aktör arıyor olmaları, başlangıçta Rush’un şansını azaltmış olsa da o, rolü almayı başarmış; filmdeki rolüyle Altın Küre’de “ En İyi Erkek Oyuncu ” ödülüne layık görülmesiyle de, oyunculuğu hakkında şüpheleri olanlara gerekli cevabı vermişti.

1998 yılında, Victor Hugo’nun “ Les Miserables ” isimli eserinden Bille August tarafından beyaz perdeye uyarlanan filmde, Liam Neeson, Claire Danes ve Uma Thurman ile birlikte rol alan aktör, aynı yıl içinde “ Elizabeth ” ve “ Shakespeare in Love ”da da rol almış ve “ Shakespeare in Love ”daki rolüyle “ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ” dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

1999 yılında, “ Mystery Men ” ile sinema kariyerine devam eden Rush, filmde Casanova Frankenstein isimli bir çılgın bir diktatör olarak kamera karşısına geçti. Aynı yıl “ House of Haunted Hill ”de de rol alan aktör, 2000 yılında Philip Kauffman’ın yönettiği “ Quills ” filminde Kate Winslet, Michael Caine ve Joaquin Phoenix gibi oyuncularla birlikte rol aldı.

Rush, Marquis de Sade’nin hayatından esinlenilerek çekilen “ Quills ”deki Marquis de Sade rolüyle 2001 Oscarları’nda “ En İyi Erkek Oyuncu ” dalı adayları arasına girdi. Aktörün gerçek hayattaki eşi Jane Menelaus da filmde Sade’nin eşi olarak kamera karşısına geçti.

**Rush, canlandırdığı her karakteri üzerine giyebilen bir oyuncu. Avustralyalıların kanında mı var nedir (gerçi Mel Gibson’ı pek hazzetmem ama bkn. Blanchett :L :L ) ele aldıkları bir role nasıl da tutkuyla yaklaşıyorlar. Oynamıyor, o oluyorlar. Sade’ın o ürperiici kimliğine nasıl da yakışmıştı Rush.
Son olarak onu The Life and Death of Peter Sllers’da izledim. Filmi vasat seviyesinden kurtaran bir oyuncu olarak yine imzasıyla ordaydı. Rush’ı izlemek ayrı bir keyif. Bilmem siz de öyle düşünür müsünüz?
Ekranda çok az görünse bile Rush deyince o film izlenir. En azından tarafımdan izleniyor. Gerçi çok büyük bir ayıbım var, Shine’ı henüz izlememek gibi ama… 🙁 En kısa zamanda kapatmalıyım.

avatar
  Subscribe  
Bildir