[Oyuncu] Chevy Chase kimdir, hakkinda bilgi, filmleri.

0
301

Burada ondan bahsediyor olmamı birçoğunuz tuhaf karşılayabilir. Son dönemde ülkemizde “Cola Turka” reklamı sayesinde yeniden gündeme gelen Chase, ortalama sinema seyircisi için pek de parlak olmayan sıradan bir komedyen. Uzun zaman benim için de öyle olduğunu itiraf etmeliyim.

Ama bir gün onun öyle bir performansını gördüm ki o gün bu gündür komedi dünyasının gerçek emekçilerinden biri olduğunu biliyor ve hayranlıkla karışık büyük bir saygı besliyorum.

Bildiğiniz gibi NBC televizyonunun ünlü bir canlı yayını var: SNL (Satürday Night Live Show)
70’li yıllarda Amerikan komedisinde modern New York ekolünün yaratılmasında büyük payı olan John Belushi, Steve Martin, Andy Kaufman, Dan Akroyd, Bill Murray gibi büyük yeteneklerin sırtında yükselen bu canlı gösterinin kadrosunda Chevy Chase de yer almaktadır.
Ben bu dönemden çok sevgili bir dostumun video arşivi sayesinde haberdar oldum ve bu kayıtları defalarca izleyerek adı geçen isimlerin inanılmaz performanslarını adeta ezberledim. Bu kadronun içinde John Belushi’nin yeri bambaşkadır benim için. İlk fırsatta onun hakkında ayrıntılı bir yazı da yazacağım zaten.

Dediğim gibi SNL canlı yayınlanan ve yer yer doğaçlama esprilerin de bolca geçtiği bir show. O geceki programda bir lokanta skeci yer alıyordu. Siyahi bir genç komedyen beceriksiz bir garsonu canlandırıyor, elinde tepsiyle yürürken takılıp düşüyor ve tepsidekiler kocaman bir masada oturmuş yemek yiyen kalabalık bir ailenin gecesini mahvediyordu. Canlı yayındaki seyirciler genç komedyeni alkışlarlarken kamera on sırada oturup hem programı seyreden hem de sıranın kendilerine gelmesini bekleyen diğer komedyenleri gösteriyordu. Chevy Chase alkışlamadığı gibi yanında oturan Bill Murray’a olumsuz birşeyler söyler gibiydi. Sahnedeki genç komedyen bu duruma bozularak Chevy Chase’e “yolunda gitmeyeni bir şeyler mi var?” diye sordu. Chase ise “Evet.., düşüşün. Düşmeyi iyi beceremedin” dedi ve salonda bir sessizlik oldu. Genç komedyeni biraz alaycı “Neresini beğenmediniz?” dedi. Chase unutulmaz bir yanıt verdi;
-“Hiçbiryerini… Sen bir komedyensin, böyle yapmacık bir sakarlıkla düşemezsin. iYi BiR KOMEDYEN, SEYiRCiYi GÜLDÜREBiLMEK iÇiN DÜşMESi GEREKiYORSA, O ANDA ÖLÜMÜ GÖZE ALARAK DÜşMELiDiR..”

Genç komedyen ikna olmuşa benzemiyordu. Meydan okudu;
-“Belki buraya gelip nasıl yapıldığını bize göstermek istersiniz..”

Chevy Chase ayağa kalktı ve “Peki” dedi…”Neden olmasın?” ve hazırlanmak için sahne arkasına doğru yürüdü…
SNL orkestrası güzel bir Blues çalarken, sahnedeki masa eski haline getirildi. Üzeri bir sürü yiyecekler, tabak-çanaklar, çatal,bıçak, cam bardaklar ve şişelerle tıka basa donatıldı. Kalabalık aile masanın çevresine dizildiler ve yemeğe başladılar. O sırada; garson kıyafetini giymiş, havaya kaldırdığı elinde koca bir tepsi taşıyan Chevy Chase dinamik adımlarla arka dekordaki servis kapısından sahneye daldı ve müşteri rolündeki ailenin masasına doğru hızla yürümeye başladı.., ve bir anda nasıl yaptıysa sahnenin ortasındaki bir çıkıntıya takılıp düştü.
şimdi işin bu kısmını görmeyeni birine anlatabilmek çok zor… Ama deneyeceğim…

Aşağıda anlatmaya çalışacağım şeyler birkaç saniye içinde olup bitti. Hayatım boyunca böyle bir şey görmedim, bundan sonra da görebileceğimi zannetmiyorum. Düşeceğini önceden bize bildirmese, rol yapmadığına ve gerçekten düştüğüne yemin edebilirdim.

Masaya yaklaşık iki metre kala takıldı… Ayağı takılan her insanın normal refleksinde olduğu gibi diğer ayağı sağlam basabileceği bir yer arıyordu… Bu arada bir yandan da takılmanın şiddetiyle havada masaya doğru yol alıyordu… Boşta kalan ayak birden basılacak bir yer buldu… Masanın kenarındaki boş bir sandalyenin köşesi.., ve büyük bir beceriyle ona basmaya çalışarak havada biraz daha yükselmiş oldu, bu sırada dengesi bozulan sandalye geriye doğru düşmeye başladı ve Chase son bir umutla diğer ayağınıda ileri doğru atarak merdiven çıkar gibi sandalyenin arkalığına bastı… Bu sırada tepsi hala elindeydi… Sandalye bu dengesiz ve ani baskıya dayanamayarak yana doğru devrildi ve Chase bu sırada öne doğru bir hamle yaptığı için yaklaşık iki metrelik bir yükseklikten elindeki tepsiyle birlikte boylu boyunca (yani vücudu yere ve masaya paralel bir şekilde) masadaki bir sürü tehlikeli maddenin tam üstüne düştü, seyirciler şok geçiriyorlardı… O sırada hala elindeki tepsiyi devirmemeye uğraşan Chase, düşüşün şiddetiyle camların şişelerin üstünde biraz yuvarlanıp koca masanın diğer tarafından gürültüyle sahnenin ortasına yuvarlandı ve yerde kalakaldı.
Salonda çıt çıkmıyordu… Chase biraz güçlükle de olsa doğruldu ve seyircileri selamladı…
NBC’nin dev salonu adeta alkıştan yıkılıyordu, insanlar hayranlıkla ve kimileri de ağlamaklı bir ifadeyle Chevy Chase?i alkışlıyorlardı.
işini sevme ve ciddiye alma konusunda herkese unutulmaz bir örnek sunan sahnedeki adam da çok mutluydu, masanın üzerine yapıştığında ister istemez ezilen, incinen yerlerini hafifçe tutuyor, bu çılgın sevgi seli karşısında gözlerinde biriken yaşları ise tutmaya çalışarak gülümsemeye devam ediyordu. Dediğini yapmıştı….
iYi BiR KOMEDYEN OLARAK, SEYiRCiYi GÜLDÜREBiLMEK iÇiN DÜşMESi GEREKTiĞi ANDA; GERÇEKTEN DE ÖLÜMÜ GÖZE ALARAK DÜşMÜşTÜ..

avatar
  Subscribe  
Bildir