Otomobilin kışa hazırlanması nasıl olur? Kışın araç kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte 10 adımda kışa hazırlık…

0
70

Kış öteki mevsimlere kıyasla daha güç koşullar altında araba kullanmayı zorunlu kılan bir mevsimdir. Bu bakımdan araba kullananların, memleketimizin çeşitli bölgelerdeki özelliklerini göz önünde tutarak, kışın, kendilerini ve araçlarını ona göre donatmaları ve hüküm süren koşullara uygun biçimde araba kullanmaları gerekir.
Yurdumuz büyük kısmı ile bir kış memleketi olduğundan, kara yollarında genellikle kış programı uygulanmakta, yani kışın birçok yolların açık tutulmasına çalışılmaktadır. Bugün memleketimizde yuvarlak rakamla 35.000 km Devlet yolu. 25.000 km, de il yolu vardır Bunlardan. 32.000’i Devlet ve 18.000’i il olmak üzere, toplam 50.000 km’lik yol kısmı kış programına dahildir.
Kışın Kara yollarındaki kar savaşması makineli ekiplerle (düz bıçaklı kamyon, düz bıçaklı greyder. V bıçaklı greyder ve dozer) yapılmaktadır Ekipler, devamlı ve geçici röfüj mahallerinde üstlenmektedirler.
Söz konusu savaşmada, ayrıca, gereken yerlerde kar siperlerinden de yararlanılmaktadır.
Satıh buzlanmalarına karşı kimyasal madde olarak, öğütülmüş kaya tuzu kullanılmakta, zaman zaman da mıcırdan (kum, çakıl karışımı) yararlanılmaktadır. Kar savaşması kara yollarında gece – gündüz sürüp giden en güç ve en tehlikeli bir savaşma olup, yıllık maliyeti yaklaşık 225 milyon liradır.
Yukarıdaki kısa açıklamadan anlaşılacağı gibi, Kara yolları görevlilerince sürdürülen bu çok zahmetli, tehlikeli ve masraflı çalışmaların genel ereği, yolları devamlı olarak trafiğe açık tutmaktır. Ancak yolların, sadece kardan temizlenmiş olması, düzenli ve güvenli bir trafik akışını tek başına sağlayamaz. Araba kullananların da kendilerini ve taşıtlarını kışın gerektirdiği koşulları karşılayacak biçimde hazırlayarak, kışın özelliklerine uygun biçimde araba kullanmaları zorunludur. Şimdi de kısa olarak bu hazırlık ve özelliklere değineceğiz :


1. Otomobil, yapısı ve işleme şekli bakımından sürekli ve sağlıklı bir bakıma gerekseme gösteren bir araçtır.
2. Yılı oluşturan mevsimler içinde ise otomobil bakımından en uzun ve özel bir hazırlığa gerekseme gösteren mevsim kıştır. Şiddetli soğuklar bastırmadan araba, tümüyle ve inceden inceye gözden geçirilmelidir. Kalın bir kar tabakasıyla karşılaşma halinde yararlanmak üzere bagajda bir kürek, bir torba kum, zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulmalıdır
Cam silecekleri güzelce işlemeli, ön ve arka camların kar ve buzlarını temizlemek üzere, bir fırça ve bir madeni kalem bulundurmalıdır.
3. Yolun üzerindeki kar ya da buzdan ilk planda etkilenen lastiklerdir. Dişleri iyice aşınmış, alışılan deyimiyle kabaklaşmış lastikler çok kayar ve yerine göre birçok kazalara sebep olur.
Şoförlerin çoğu kar lastiği satın almayı, yersiz bir masraf, harcıborcunu ödemeyeni bir yatırım olarak görürler, Çivili lastikler buzda çok iyi gider fakat, kar fırtınasında zincirin yerini hiç bir şey tutamaz.
4. Lastiklerden sonra ince buza karşı en etkili araç frenlerdir. Kar üzerinde fren pedalına arka arkaya, fakat hafif bir şekilde basarak durma olanağı elde edilir
Kışın karayolunun 1 numaralı tehlikesi olan kayma, her zaman çok etkilidir. Araba hakimiyetini sürdürebilmek için şunu hatırda tutmak gerekir: hiçbir vakit telaşa düşmemeli, seri fren yapmaktan kaçınmalı ve direksiyon elden bırakıl-
mamalıdır. Araba kaymaya başlayınca, direksiyonu arabanın arka kısmının gittiği yöne çevirmeli, çok olmamak şartıyla onun hareketine uymalıdır. Başka önemli bir ilke, ince buza rastlamak olasılığı varsa, yavaş sürmeli; yavaş dönmeli direksiyonu tatlı tatlı döndürmeli ve kabil olduğu kadar buz tabakalarıyla karşılaşmadan önce fren yapmalıdır. Yavaş gidildiği oranda, kaymadan kurtulma kolaylaşır.
Görüş olanağı çok az ise, bir aydınlanmaya kavuşmak üzere, bir süre yolun engin yanında beklemelidir. Motoru durdurmamalı karbon monoksite karşı camlardan birini azıcık arala-malıdır.
Önümüzde bulunan ve bizim durumumuzda olan bir otomobile fazla sokulmamalı, aksi halde şofaj körüğunun, ondan çıkan eşapman gazlarını çekerek arabamıza doldurması tehlikesi vardır.
5. Benzin deposu dolu tutulmalıdır. Benzin ne kadar çok olursa, su yoğunlaşması ve dolayısıyla yakıt devresinde (pompa, borular, karbüratör) donma olanağı o kadar az olur.
6. Virajlarla inişlerde vitesi küçültmelidir.
7. Kötü görüş koşullarında kısa demetler (huzmeler) kullanılmalı, uzun demetlerden kaçınmalıdır. Zira uzun demetli farlar, ışık, sis ya da kar üzerinde yansıyarak görüşü körletir
8. Yolculuğa çıkacak araba kimliği (Resmi, özel, kira) ne olursa olsun, kar lastiği ya da zincirle donatılmış olmalıdır.
9. Bir kar yığınında sıkışıp kalınırsa, önce kabil olduğu kadar tekerlekleri kurtarmaya çalışmalı, sonra arka tekerleklerin altına kum ve kül dökerek birinci ve geri viteslerle arabayı bir ileri bir geri sürmelidir Böylece lastikler kavrayarak araba kurtulur
10. Ve son olarak da, kışın kazalara kötü havalardan çok kaygısız şoförlerin sebep olduğu unutulmamalıdır

Beklenmeyen Kış Koşulu Kaygan Yük
Yağmur, kar, buz vb, gibi çeşitli doğal koşullar yolu kaygan hale getirdiği gibi taşıtların taşıdığı yükler de bazı nedenlerle (Devrilme, delinme, erime , vb.) yolu kaygan hale
getirebiliyor örneğin, dondurma taşıyan bir soğuk hava aracı Nice ile Monaco arasındaki kıyı yolu üzerinde devrilmiş ve yola dökülen dondurma sıcak hava yüzünden eriyerek kaymalara sebep olmuştur. O kadar ki taşıtlar saatlerce ve boyu 5 km’ye varan bir tıkanıklık meydana getirmiştir.
Bu olay da her şeyin ancak “yerinde” olduğu zaman değer kazandığını ve yerini bulmayınca bazen zararlı bile olabileceğini göstermektedir.

ÖNEMLİ NOKTALAR
• (Fırtınalı havalarda (tipi, yoğun sis. şiddetli rüzgar v b.) kabilse yola çıkmayınız.
• Araçta bulundurulması gereken donatımın eksiksiz ve iyice işler durumda olmasına dikkat ediniz.
• Gün battıktan sonra ya da kötü havada, renkli gözlük kullanmayınız.
• Gece yolculuğunda, daha tetik bulununuz.
• Tek farlı bir arabayla karşılaşınca, kabil olduğu kadar sağa yanaşınız.
• Hemzemin geçit işaretlerine dikkat ediniz.
• Yolculuğunuzu gün kararmadan tamamlamaya çalışınız.
• Görüş koşullarının yeterli olmaması halinde, hızınızı azaltınız.

avatar
  Subscribe  
Bildir