Oto lastik bakımı nasıl yapılır ve neden önemlidir?

0
353

Trafik güvenliğinden sorumlu makamların, yeni olmayan fakat çoğu şoförlerce bilinmeyen LASTİK PATLAMALARI sorunu üzerine eğilmeleri gerekmektedir. Gerçekten, lastik patlamaları, bir çoklarınca sanılanın tersine tam bir salgın halindedir. Çünkü, şoförlere lastiklerini nasıl kullanacakları iyi öğretilmemiştir. Karşımızda, gerçek elle tutulur bir durumda ve önlenmesi kolay bir kaza nedeni durmaktadır.

LASTİKLERİN DURUMU
Birçok şoförler yeni lastiklere ya da görünüşte yeni lastiklere sahip oldukları için kendilerini emniyette sanmaktadırlar. Halbuki patlayan lastiklerin çoğu yeni ya da iyi durumdadır. Son günlerde yapılan bir röportaj başka türlü bir görüşe olanak vermeyen, inandırıcı bir deneyle sonuçlanmıştı. Bir deney bankosuna 200 g. eksik şişirilmiş bir lastik konarak saatte 100 km. hızla döndürülmüştür. Ve lastik bir saat sonunda patlamıştır.
Nedeni şu, yolla değme halinde olan yuvarlanma bandı lastiğin gövdesine bir yapıştırıcı ile kaynatılmıştır. Lastiğin çok ezilmesi halinde lastiğin tam şişirilmemesi, arabaya fazladan yük vurulmuş olması yapıştırıcı hız ile yol üzerindeki sürtünme birleşiminden ısınır. Sonuç olarak, yuvarlanma bandı, hepten ayrılır.

SUÇ KİMDE?
Önemli sorun yapıcıları mı suçlamalı, şoförleri mi? Yapıcıları, herhalde, önemli olmayan bir şişirme eksikliğine dayanmayan lastikler yaptıkları için eleştirebiliriz, çünkü lastik temel bir güvenlik örneğidir. Fakat, herhalde, onları daha çok kullanıcıların dikkatini çekmedikleri için eleştirmek gerekir. Fakat gerçek sorun kullanmada toplandığından, şoförlerin çoğunu da savsamadan ötürü suçlamak gerekir. Lastiklerin basıncı sık sık denetlenmelidir. Olaylar bunun önemini göstermektedir. Lastiğin durumu korunmalıdır. Uzun süre sürdürülen yüksek bir hız lastikler için çok tehlikelidir. Öte yandan çok kullanılmayan ve hava değişikliklerinin etkisi altında bulunan (uzun süre bir park yerinde bırakılan araba) bir lastik, isleyen bir tekerlek lastiği kadar çabuk yıpranır. Yalnız, yıpranma aynı biçimde olmaz. Dişler olduğu gibi kalır, fakat, yapıştırıcı, bozulur, çatlama durumuna gelir. Ve yeni görünen, ancak, gerçekte “eskimiş” olan bu lastik daha kolay patlama olasılığı gösterir. Bir de çok kez, kaldırım kenarlarına yapılan hafif vuruşlar önemsenmez: halbuki bunlar, yapıştırıcıya görülemeyecek biçimde zararlı olabilir ve dolayısı ile patlamalara yol açabilir.

Temel Önlemler
Başlangıçta lastiğin oldukça nazik, kullanılması özel bir dikkat isteyen son derece önemli bir güvenlik örgeni olduğunu bilmek gerekir. Lastik bozulabilen bir maddedir, yani, kullanılmadığı halde bile harap olabilir, özellikle donda ve güneşle. Bu bakımdan, yılda en az bir kez lastiğin yapıştırıcısını dişler iyi durumda olsa da, bu işin ustasına denetlettirmelidir. Bundan sonra, özellikle ve devamlı olarak lastik basınçları gözetlenmeli ve koşullara uyarlanmalıdır. Şöyle ki, daha hızlı ve daha uzun süre gitme zorunluğu ile karşılaşılabilecek otoyolda 200 g eklemek şarttır. Yüklü bir taşıtla giderken de öyle. Taşıtların % 70’inin az şişirilmiş lastiklerle yola çıktığı (bir lastik yapıcısının istatistiklerine göre) yüz binlerce şoförün yüklü bir araba ile, yakıcı bir sıcakta ve uzun bir yolculukla dinlenme yerine gittiği düşünülünce bu yaz boyunca lastik patlamaları sonucu meydana gelen kazaların çokluğuna şaşmamalıdır.
Ve son olarak, çok kez yinelenir “Lastiklerin basıncını hiç bir vakit sıcakken” denetlemeyiniz. Çok az sayıda şoför soğuk olarak basıncı denetlemek olanağına sahip olduğundan herkesin kapısının önünde bir benzin istasyonu bulunamayacağından, çoğu bu işi savsar. Gerçeği şöylece saptamak gerekir: basıncı soğukta denetlemek kuşkusuz daha yararlı, ancak, sıcakta yapmak da hiç yapmamaktan iyidir.

Gerçekte bu basit bir hesap işidir. Isınan bir lastikte, basınç en çok 50 ilâ 100 g artar. Basınç sıcakken denetlenirse, ilk olarak, bütün lastiklerdeki basıncın bir olması sağlanı.r Bu da çok önemlidir. İkinci olarak da, basınç öngörülen normun altında ise, nasıl olsa basınç düşük olacağından, 200 g eklenebilir. Bu da tam normu tutturuyorsa 100 gram daha eklenebilir. Basınç, normun 100 ya da 200 g üstünde ise, hiç bir şeye el sürmemelidir. Böylece lastikten yaklaşık 20 ya da 30 g farkla iyi şişirilmiş bir arabada yolculuk yapılır.

• Hız yolu kısaltmaz, senin yaşamını kısaltır.
• Yirmi yılda görülmeyen yirmi saniyede başa gelebilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir