Orman yangını söndürme teknikleri (yöntemleri).

0
63

ATEŞİ ATEŞLE SÖNDÜRMEK

Bir orman veya bozkır yangınını söndürmek için en iyi ve bazen tek yöntem bu yangın hattının biraz ilerisinde yeni bir yangın hattı yaratmaktır, ikinci yangın birinciye doğru ağaçları veya otları yaka yaka ilerler, iki yangın birbirleri ile karşılaştığında alevler yavaş yavaş söner, sanki iki ateş birbirini yok etmiştir.

Şimdi haklı olarak şu soruyu sorabilirsiniz: Orman veya bozkır yangını rüzgarın gittiği yöne doğru gideceğinden çıkardığımız ikinci yangının birinci yangına doğru gitmesi değil, ondan uzaklaşması beklenir. Fakat gerçekten ikinci yangın hattı birinciye doğru ilerler. Olay basit bir fizik kuralı ile açıklanır: ısınan hava genleşerek hafifler ve bu nedenle yükselir, yükselen havanın yerini çevreden gelen soğuk hava doldurur, bu nedenle rüzgarın yönü ne olursa olsun yangın hattına yakın duran bir insan rüzgarın daima yangına doğru estiğini hisseder.

İşte çıkarılan ikinci yangın bu nedenle birinci yangına doğru ilerler. Belli bir kuşakta bütün ağaçlar yanmış olduğundan yangın yayılamaz ve söner.

avatar
  Subscribe  
Bildir