OBS Açınca PUBG Performans düşüşü sebebi ve çözümü.

0
248

PUBG oyununda FPS düşüşünün sebebi İntel işlemcilerde 02 Ocak 2018 tarihinde keşfedilen Spectre açığıdır.
Bu açık bilgisayarınızdan çok kolay bir şekilde kredi kartı, şifre vb. bilgilerinin çalışmasına yol açtığı için Microsoft bu açık için hemen bir yama, güncelleme yayımladı.
Bu güncelleme bu açığı kapattı fakat açık donanımsal olduğu için tüm İntel işlemcili bilgisayarlar %30′a varan ve AMD işlemcili bilgisayarlar %5‘e varan performans düşüşü yaşadılar.
İntel bilgisayarlar son nesillerde zaten AMD’nin ciddi gerisinde kaldılar hele ki çekirdek sayısında, birde bu eklenince bu sorun yaşandı.

ÇÖZÜMLER

ÇÖZÜM 1: Windows güncellemelerin den 03 Ocak 2018 tarihli, KB4056892 isimli güncellemeyi kaldırırsanız sorun çözülür fakat bilgisayarınızda bir güvenlik açığı oluşur!

ÇÖZÜM 2: Bu tam çözüm olmasa da sorunu hafifletir her seferinde OBS’yi açtığınızda ve oyunu açtığınızda “Task Managere” girin “Details” sekmesine gidin, oradan OBS ve PUBG işlemini bulun.
Her bir işleme sağ tıklayıp Set Priority işaretinden Above Average seçin, bu sayede bilgisayar kaynakları işletim sistemi vb gibi gereksiz şeyler yerine tamamen oyun ve OBS’ye ayrılacağından sorun biraz da olsa çözülür.

ÇÖZÜM 3: Bu biraz pahalı bir çözüm AMD Ryzen veya EPİC serisinden bir işlemci alın. AMD işlemciler hem en güçlü intel işlemciden daha güçlüler neredeyse iki katı çekirdek sayısı sayesinde, hem de çekirdek sayısı fazla olduğundan dolayı İntel’in aksine birden fazla yazılımı aynı anda çok daha performanslı çalıştırabilirler. Yayın yapmadan sadece oyun oynamak için İntel daha avantajlı olmasına rağmen Yayın yapmak gibi birçok işi aynı anda yapmak konusunda AMD işlemciler en performanslı Intel işlemcilere kıyasla 60% daha performanslılar.

ÇÖZÜM 4: Beklemek! Microsoft bu sorunun farkında ve hızla iyileştirmelerde bulunuyor, yani önümüzdeki 2~3 ay içerisinde sorun çoğunlukla kendiliğinden çözülecektir.

SORU VE CEVAPLAR

S1: Çoğu kişi benim performansım öngörülen değerlerde düşmedi yani 80%, 90% düştü ve bu yamalar oyunları etkilemiyormuş diyenler olacaktır – Malesef bu yamalar Windows işletim sisteminin yazılımlara öncelik atama sistemini etkiliyor o nedenle
bilgisayarda aynı anda çoklu işlem yapılıyorsa, hem oyun oynayıp hemde OBS’ile yayın yapmak veya video rendelemek gibi 60%’e kadar performans düşüşü intel işlemcilerde görüldüğü oluyor.

S2: Peki ne belli performans düşünün throttling veya başka birşeyden olmadığı? – Çok basit eğer OBS ve diğer aktif rendeleme yapan, yüksek işlemci tüketen yazılımları kapattığınızda sorun çözülüyorsa, sorun kesinlikle Spectre açığından.

avatar
  Subscribe  
Bildir