Nükleer füzyon nedir ve nükleer füzyon nasıl gerçekleşir.

0
281

Başarılı bir füzyon için bilim adamları gerekli ve yeterli koşulları yaratmak zorundadırlar. Bu koşullar güneşin iç kısmındaki koşulların aynıdır, öyle ki burada madde ısıdan, plazma adı verilen iyon ize bir gaza dönüşür. Bu plazmanın içindeki atomik zerrecikler o kadar enerjiyle yüklenir ki bunlar kendi elektiriksel ilmelerini alt ederler, çarpışırlar, kaynaşırlar, ve çok büyük bir enerji açığa çıkar, reaksiyon kendine yeterli bir hale gelir.

Araştırmacılar bir plazmanın nasıl yaratılacağını ve gerekli ısının nasıl sağlanacağını bilmektedirler. Fakat bir plazma nasıl muhafaza edilebilir ve füzyon yeterli sıcaklıkta nasıl tutulabilir? Bunu yapmak için en gelişmiş alet TOKAMAK” tır.

Manyetik bir etki alanı elde etmek için elektromanyetik halkalarına (A) şekildeki gibi biçim verilir. Elde edilen manyetik etki alanı sayesinde plazma (B) sıkıştırılır ve kontrol altında tutulur.
Füzyon sayesinde elektrik üreten bir jeneratör sisteminde, italyum (C) plazmayı saran bir lityum tabakadan (D) ısı alıp bir ısı ileticisine nakledebilir. Isı ileticisi buhar oluşturarak türbinleri döndürebilir. Türbinler dönünce istenilen miktarda elektrik elde edilebilecektir.

avatar
  Subscribe  
Bildir