Neden Seks? cinsel ilişkinin faydaları nelerdir.

0
319

Bir teoriye göre seks, organizmanın hastalıklara karşı savunma oluşturmasına yardım eder.
Ancak koloniler daha narindirler.
Evriminde hastalıkların çok önemli olabileceği düşüncesini enteresan, ancak yetersiz buldular. Graham Bell’in “Karmaşık Banka” teorisi adını, Darvin’in “Türlerin kökeni” adlı eserinde, doğadaki yaşam karmaşasının anlatıldığı bir bölümden almıştır.
Buradaki en önemli kehanet, orman gibi karmaşık, ancak değişmeyen çevre koşullarında, seksüel canlıların daha sık bulunduğudur. Çünkü seksüel döl, bir çok fırsat ve kaynaklarla yüz yüze geldiğinde başarılı olmaktadır. Bunun aksine aseksüel organizmalar, periyodik olarak yıkanıp temizlenen sel alanları gibi değişken çevrelerde, daha kolay ve sık bulunmaktadırlar. Çünkü kısa zamanda çoğalmaktadırlar. Bu ise, zaman içinde köklü değişikliğe uğrayan çevrelerde, ancak seksüalitenin tutunabileceğini ileri süren “En iyi Adam” hipotezine ters düşmektedir.

Bell’in teorisi, doğada ne gözlemlediyse onu açıklamaktadır. Ancak, birçok biyolog bu görüşü gereğinden fazla karmaşık bulmuştur. Bell “Herkesi yakından ilgilendiren seksin nasıl başladığı sorusunun yanıtı geçmişte gömülüdür. Eğer bir milyar yıl öncesine, takı protozoa (tek hücreli) mayoz bölünmenin üstünlüğünün keşfedildiği zamanlara bakacak olursak, ilk çok hücreli organizmaları da görmemiz mümkündür.” diyor.
Paleontolog Stephan Jay Gould a göre, “Bu da bize, karmaşık yapılı organizmaların evrimi için seksin önceden varolması gerektiğini göstermektedir.”

“Neden Seks?” “Niçin olmasın?” sorularının akla getirdiğı tüm yanıtlar, sanıldığı kadar kolay değildir. Biyologlar, yanıtlara elli yıl öncesinden daha mı yakındırlar? Belki de değiller.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir