Neden mutsuzuz? Nasıl mutlu oluruz?

0
225

Huzur içinde olmak ister misiniz? O halde kendinizi daima kontrol etmeyi bırakın. Tümüyle gevşemekten de vazgeçin. Unutun tam formda olmanın size kazandıracaklarını. Çok azımız bu ideal duruma ulaşabilmiştir. Fakat hepimiz-eğer yaşamın sorumluluklarını yüklenebilirsek— çevremizdeki baskı içinde ezilmeden, mutlu yaşamayı başarabiliriz.
Hayat tüm arzulara set çekmek demek değildir. Hatta, yaşamdan zevk almak, sağlıklı kalabilmek için benim bildiğim en İyi reçetedir Mutlu olmak için duygularınızı ve isteklerinizi bilmeli, onlara önem vermelisiniz. Tabii ki gıdanızı ve formunuzu ihmal edemezsiniz; ikisi de kendinizi iyi hissetmeniz için gereklidir Fakat aynı Ölçüde önemli olan hisleriniz ve ruhsal sağlığınız da saadetinizin anahtarıdır. İşte sizi daha sağlıklı kılacak beş tavsiye. Unutmayın onları sadece okumakla kalmayın, uygulayın!

1. Bir Kuralı Çiğneyin
Hiç bütün bir gece boyunca kitap okumak isteyip de, ışığı alıştığınız saatte söndürdüğünüz oldu mu? Sabah kahvaltısında kaşar peyniri yemek isteyip de sonunda gene yumurta mı yediniz? Hepimiz çocukluğumuzda yapılması uygun olan, fakat artık yetişkin çağımızda geçerli olmayan, bazı kısıtlamalarla yaşamaktayız.
Eğer şimdiye kadar hiç yapmadığınız, fakat yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini yaparsanız. kendinizi yasalarla bağlama alışkanlığından da kurtulabilirsiniz. Bunlar yukarıda bahsettiklerimiz gibi küçük şeyler olabilir Veya yabancılarla konuşmak, sadece “kadınlar veya erkekler böyle şeyler yapmazlar” düşüncesiyle geçmişte kaçındığınız bazı davranışları gerçekleştirmek gibi büyük şevler de olabilir Bugün veya yarın, kasten bir, iki kuralı çiğneyin

2. Histerinizi Canlandırın
Kaç defa hissetmeden dokundunuz, tat almadan yediniz, koklamadan nefes aldınız, görmeden baktınız, duymadan işittiniz? Çoğu zaman hisleriniz uykudadır Sizi yaptığınız işten alıkoymasınlar diye onları köreltirsiniz Fiziksel zevklerinizi uyandırmaya başlayın Bir parça taze meyve veya sebze kesin Nasıl bir tadı var? Bir kapı, bir yaprak, eliniz gibi bir yüzeye yakından bakın Çözlerinizi kapayın ve üç dakika içinde kaç değişik ses duyduğunuzu sayın. Yavaşça şakaklarınıza masaj yapın. Hangi noktada en fazla rahatlıyorsunuz? Bunlar duygularınızı harekete geçirmek için bekleyen fırsatlardan sadece bir kaçı tabii siz izin verirseniz.

3. Takdir Ettiğinizi Söyleyin
Yakınlarda, değerli bir arkadaşım bana, yanımda çalışanların, canla başla çalıştıkları halde benim takdir etmez gözükmemden dolayı, cesaretlerinin kırıldığını söyledi:
“Tabii ki takdir ediyorum” dedim.
“O zaman çözüm basit” diye cevap verdi “Bunu onlara da söylet”
Eskiden, çocuklarım müzik çalışmalarını bıraktıklarında, onlara neden müziğe daha fazla vakit ayırmadıklarını sorardım. Şimdi ise onlara ne kadar iyi çaldıklarını anlatmaya çalışıyorum. Artık bir restoranda iyi servis yapıldığında geride sadece yüklü bir bahşiş değil, birkaç tatlı söz de bırakıyorum.
Garip bir şey oluyor. Hayatımda daha cazip şeyler olduğunu fark ediyorum. Galiba ben insanları daha çok sevmeye başladım veya insanlar benden daha çok hoşlanıyorlar.

4. Bir İki Kuruş Harcayın
Enflâsyonun bu devrinde, bir milyonerin bile bir milyoner gibi yaşamaya gücü yetmez. Ama kendinizi milyoner gibi hissetmeniz için de milyoner olmanız veya öyle yaşamanız gerekmez.
Kaç defa küçük bir hediyeyi, arkadaşınızın hoşuna gideceğini bile bile, çok ucuz bulduğunuz için almamışsınızdır Veya satın alacağınız şeye gerçekten ihtiyacınız yok diye, kendiniz için para harcamaktan kaçınmışsınızdır Ufak harcamalarla ne büyük mutluluklar elde edilebileceğini görmeye çalışın. Birisine bir fincan kahve ikram edin, bir demet çiçek verin…

5. Elinizdeki Değerlerin Tadını Çıkartın
Bundan on beş yıl önce, çok iyi cins üç şişe şampanya almıştım. On beş yıl boyunca da, şampanya patlatmak için büyük bir vesile bekledim. Sonra biri bana şampanyanın çok uzun süre saklandığında bozulabilecegıni söyledi. O gece, kutlanacak hiç bir olay olmadığı halde, karım ve ben şişeleri birer birer açtık üç şişeden ikisi içilmez halde, üçüncüsü de şöyle böyleydi. Bu bana, kıymetli şeylerin kullanılmadıkları takdirde hiç bir değerlerinin olmadığını gösteren acı bir ders oldu.
Sakladığınız değerli şeyleri bulun ve onları’ kullanın Akşam yemeğini çocuklarınıza en iyi porselenlerinizle servis yapın Kilitleyip kaldırdığınız değerli eşyaları ortaya çıkartın Ve şampanyaları açın!
Yaşamın pek çok özel anları, duyguların doruklara ulaştığı zamanlar vardır Onları bastırmayın. Anlam verin onlara! Yürüyeceğinize zıplayın. Simdıye kadar hiç kucaklamadığınız bir arkadaşınızı kucaklayın Orkestra çaldığında şarkı şöyleyin. Çocukluğun o eşsiz özelliğini — her anı yaşama yeteneğini— yeniden kazanın

READER’S DIGEST’den

avatar
  Subscribe  
Bildir