National Geographic: Kaç yıl yaşayacağım testi ve ömrünüzü uzatmak için yapabilecekleriniz.

0
51

Testler (Elinizde olmayan şeyler)
1. Solaklar, sağlaklarla karşılaştırılinca daha uzun yaşarlar. Bunun en büyük sebebi çoğu şeyin sağa el için tasarlanmış olmasından ileri gelir, bu nedenle bir kazaya kurban gitme ihtimalleri daha yüksektir.
2. İşaret parmağı yüzük parmağından daha kısa olan insanlar daha az yaşarlar. Bunun sebebi doğum sırasında yüksek testesterona marus kalanların işaret parmağı yüzük parmağından daha uzun olur ve bu da prostat kanserine büyük bir etkendir.
3. İsminiz A harfiyle başlıyorsa, ismi D harfiyle başlayan birine göre 4 yıl daha uzun yaşarsınız. Bilim adamları bunun neden böyle olduğu hakkında kesin bir şey söyleyemiyorlar fakat bir teorileri var. İsmi A’ile başlayan insanların öz güveni daha yüksek olduğundan kronik hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha düşük oluyor.

Ne kadar uzun yaşayacağınız günlük küçük seçimlerinizle belirlenir işte dikkat etmeniz gerekenler.
1. Sabah koşusu yerine, sabah yürüyüşüne çıkın çünkü koşmanın aksine yürümek vücudunuza daha az baskı yapar ve aşınmayı yavaşlatır. Fakat buna rağmen günlük hareket ihtiyacınızı giderir.
2. Meyve suyu yerine kahve kullanın! – Kahve meyve suyuyla karşılaştırılınca daha az şeker içerir, şeker çok zararlı olduğundan daha az şeker içeren kahve ömrünüzü uzatmaya yardımcı olur.
3. Gülümsemek (gerçekten gülümsemek) – Sürekli gülümseyen insanlarda stres oranı daha düşüktür bu da daha yavaş yaşlanmalarına ve daha geç ölmelerine sebep olur.
4. Risk almak ve Risk yönetimi – Çoğu insanın düşüncesinin aksine risk almak ömrü kısaltmak yerine uzatır, tabi iyi bir risk yönetimi yeteneğine sahip olmanız gerek.
5. Düzenli diş fırçalamak ömrünüze 6.4 yıl ekleyebilir. Bunun sebebi diş eti hastalıklarını önlemesi, doğal olarak diş eti hastalıklarının yarattığı kalp damar hastalıklarıda ortadan kalkmış oluyor.
6. Güneşten korunmalısınız – Güneş ışınları 70 yaşına kadar cildin yaşlanmasında 80% rol oynarlar. Ömrü boyunca hiç güneş ışını görmemiş biri 70 yaşında her yıl plaja gitmiş birine kıyasla 80% daha genç görünür.
7. Sigara içmeyiniz – Sigara içmek vicuttaki vitamin C oranını düşürür, ve yaşlanmayı hızlandırır.
8. Düzenli egzersizler ve sağlıklı beslenme – bunlar çok önemlidir, çünki hepsinin yaşlanmayı geciktirmede rolü büyüktür.
9. Bisiklet kullanın – Bisikler kullanmak sadece fit bir vicut görünümü vermekle kalmıyor aynı zamanda kalp sağlınızıda önemli ölçüde iyileştiriyor.
10. Sandalyede oturmayın – Vicutlarımız sandalyede oturmak için tasarlanmamışlar maalesef, fazla oturmak kas atrofisi, bel kamburluğu ve kalp rahatsızlıkları riskini yükseltmektedir. Günlük 6 saat oturmak erken ölüm riskini 40% yükseltmektedir. Çözüm: Ayakta büro kullanmak, bu bürolar çok yüksek olduğundan, oturmak yerine ayakta duruyorsunuz böylece daha sağlıklı oluyorsunuz.
11. Alkol – Araştırmalara gore az içki kullananlar hiç içmeyenlere göre 50%’e kadar daha uzun ömürlü olabiliyor. Bunun sebebi içkinin vicudumuzdaki zararlı bakterileri öldürmesinden ileri geliyor! Fakat az içeceksiniz ayda yılda bir dediklerinden.
12. Yemekleri pişirmeden yemek (et dahil) – Evet ilginç ama yemekleri pişirmeden yemek insan için çok daha sağlıklı ve ömrü ciddi bir oranda uzattığı bilınıyor. Fakat burda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir şey var, örneğin çiğ etin kaynağı, faydalı olduğu kadar pişmemiş yemeklerin hastalık taşıma ihtimalide yüksek o nedenle kaynaklarını çok iyi bilmelisiniz.
13. Cinsel İlişki – Haftada kaç defa cinsel ilişkide bulunduğunuzu sayın ve çıkan sayıyı x52’ile çarpın. Eğer çıkan sayı 104’ten yüksek ise uzun yaşama şansınız 50% oranında daha yüksek. Not: Fakat bu sadece erkekler için geçerli kadınlar için sıklığı değil kalitesi önemli.
14. Nefes Tutma – Nefesinizi uzun süre tutabiliyorsanız ciğerlerinizin durumu iyi demektir, bu sizi bir sürü hastalıklardan grip vb, uzak tutar ve daha sağlıklı kalmanızı sağlar.
15. Basgul testi – Basgulu elınıze alın ve sıkabildiğiniz kadar sıkın (analog basgul) eğer 60 kilo veya daha altındaysanız ciddi bir spora başlasanız iyi olur.
16. Araştırmalar gösteriyorki erken emeklilik erken ölüme sebeb olabiliyor, bu kadınlardan çok erkekler için geçerli. Uzmanlara göre bunun sebebi aylak kaldıklarında erkeklerin daha çok kötü alışkanlık edinmelerinden kaynaklanıyor.
17. Ömrü uzatma etkileri olduğu bilinen bitkiler ve yemekler – hindiba ve karahindiba bitkileri ömrü ciddi oranda uzatmaktadır, bunlarda kırmızı şAraptan bile 10 kat daha fazla antioksidant bulunmaktadır, bunlara fasulyegiller ailesinide eklediğinizde kanser riskini 20% bunaklık riskinide 50% düşürmüş olursunuz.
18. Cannonau şarabi – Cannonau şarabi dünyaca bilinen bir damar temizleyicisidir, düzenli kullanımda kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi neredeyse sıfıra indirir.
19. Kendi Bahçenizi ekin – Kendi bahçesini eken insanlar çok daha fiziksel aktivite yaptıklarından, stres oranları daha düşük olur ve yiyebilecekleri 100% organik yiyecekleri olur buda uzun yaşamalarına önemli bir etkendir.
20. Hayatta hedef belirlemek, arkadaşlarla takılmak, mideniz 80% dolduğunda yemeyi bırakmakta uzun yaşamaya ciddi etkenler arasında. Araştırmalara göre bu üçünün ömrünüze 8 yıl eklemesi mümkün.
avatar
  Subscribe  
Bildir