[Müzisyen] Ludwig Van BEETHOVEN kimdir, biyografisi, hayat hikayesi (1770-1827)

0
217

ALMAN besteci. Müzik sanatının en ünlü, en büyük yaratıcılarındandır. Flaman asıllı müzikçi bir ailenin çocuğu olarak Bonn’da doğmuştur. Babası Bonn Prensliği Sarayında tenor (şarkıcı) olarak çalışıyordu. Beethoven ilk müzik bilgilerini babasından edinmiş, sonra tanınmış öğretmenlerden Christian Neefenin öğrencisi olmuştur. 8 yaşında klavsenist olarak ilk konserini vermiş. 13 yaşındayken de ilk piyano sonatlarını yayınlamıştır. Aynı yıl prenslik orkestrası üyeliğine kabul edilen Beethoven. 15 yaşında sarayın ikinci orgculuğuna getirilmiştir. 1787 de Neefenin önerisiyle Mozart’tan dersler almak üzere Viyana’ya gittiyse de annesinin ağır hastalığı nedeniyle Bonn’a dönmek zorunda kalmıştır. Bu arada Mozart’la ancak kısa bir görüşme yapmış, büyük bestecinin genç Beethoven için dostlarına, *bu çocuğa dikkat edin, günün birinde büyük bir gürültü koparacak’dediği söylenir.

1792’de tekrar Viyana’ya giderek oraya yerleşti. Fakat artık Mozart hayatta değildir. Çalışmalarını Haydn ve dönemin diğer ünlü müzik ustaları Şalteri, Schenk ve Albrechtsberger ile sürdürmüş, parlak virtüözlüğü ve üstün eserleri ile kendini Viyana’da kolayca kabul ettirmiştir.

1800 yıllarında kulaklarında beliren bir hastalık üzerine intiharı düşünmüş. 1803’ten sonra iradesi ve dehasıyla birbiri ardına büyük eserler vermiştir.

Başlangıçta Viyana Klasikleri geleneğine uyarak Haydn ve Mozart tarzında eserler veren besteci, zamanla kişiliğini bulmuş, klasik müziği en yüksek katına çıkararak 19, yüz yılın başlangıcına rastlayan yeni bir çağın-Romantik çağın- öncüsü de olmuştur.
Eserlerinde özgürlük, ahlak, doğa ve kardeşlik temalarını işlemiştir. Besteci mes, opera (Fidelio), liedler, sonatlar, oda müzikleri, uvertürler, konçertolar ve senfoniler yazmıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir