[Muzisyen] Bela BARTOK Biyografisi, hayat hikayesi (1881-1945)

0
76

Bela BARTOK Kimdir? (1881-1945)

Yirminci yüzyıl müziğinde büyük yeri olan MACAR besteci, piyanist ve halk müziği derlemecisidir. Annenin piyano, babanın viyolonsel çaldığı bir aile ortamında dünyaya gelen Bartok, 4 yaşında annesiyle piyano çalışmalarına başladı. 10 yaşında piyanist ve besteci olarak halkın karşısına çıktı. Budapeşte Konservatuarı’nda Liszt’in öğrencisi Thoman’dan piyano, Kössler’den de bestecilik dersleri alan Bartok, 20 yaşında okulu birincilikle bitirmiş ve altı yıl sonra da aynı okulun piyano profesörlüğüne getirilmiştir (1907).

1905 yılında başlayarak bir başka Macar bestecisi ZOLTAN KODALY ile birlikte Macar köylerinde halk müziği araştırmalarına girişmiştir.

1936 yılında Türk Hükümetinin davetlisi olarak yurdumuza gelen sanatçı, Anadolu folkloru üzerinde inceleme ve araştırmalarda bulunmuştur.

1940 yılında Amerika’ya giderek New York’a yerleşmiş ve Columbia Üniversitesi’nin folklor bölümünü kurmuştur. Eserlerinde Liszt, Brahms ve Wagner’in etkisi görülür.

Sonraları Debussy, Schönberg ve Stravinski’nin etkilediği Bartok, Macar halk müziğine dayalı olarak ürettiği eserlerle Macar Ulusal Müziğinin kurucusu olmuştur.

Besteci, MAVI SAKALIN ŞATOSU (opera), AKIL ALMAZ MANDARİN (bale), MİKROKOSMOS (piyano öğretimi eseri), konçeriolar, sonatlar, oda müziği eserleri ve halk müziğine dayanan çok sayıda türlü eserler vermiştir.

avatar
  Subscribe  
Bildir