[Mucit] Alfred nobel’in otobiyografisi, Alfred Nobel kimdir, hayat hikayesi.

0
304

Upsala Üniversitesinin fahri doktor Unvanının kendisine verilmesi dolayısıyla, Nobel’in sunduğu autobiyografisi, hal tercümesi şöyle başlıyordu : «Aşağıda imzası bulunan ben 21 Ekim 1833’te doğdum, mevcut bütün bilgimi özel öğrenimle sağladım ve hiçbir yüksek okula gitmedim».

Alfred Nobel Stockholm’in bir banliyö bölgesi olan Sterkelsebruk’ta dünyaya gelmiştir. Tanınmış bir mucit ve inşaat müteahhidi olan babası tam bu sırada iflas etmişti, öte yandan da yeni doğan bu çocuk çok zayıf ve kuvvetsizdi, kendisinden daha büyük olan kardeşleri Robert ve Ludwig ile oynayamıyordu bile.

Fakat birdenbire her şey değişti. Daha ABC’yi yeni söken Alfred herkesi hayrete düşürmeye başladı. Çocukta büyük bir istidat vardı. Ne yazık ki şansı gene pek uzun sürmedi. Babası silah ve patlayıcı madde fabrikaları kurmak üzere St. Petersburg’a gitmek, çocuklar da özel öğrenim görmek zorunda kaldılar.

Düzenli bir okula gitmeye mali olanakları yetmiyordu. Böylece Nobel 16 yaşında babasının fabrikasında çalışmak zorunda kaldı.

Genç stajyer şimdi, o zaman yeni bulunmuş olan pamuk barutu ve kollodyum’-la uğraşıyordu. Bu işte çalışırken birçok yeni teknik değişiklikler yapmayı becerdi. Fakat yalnız başına gene de bunların içinden çıkmak kolay bir şey değildi. Bunun üzerine babası onu Amerikaya yolladı. O zaman kabiliyet ve istidatı olan gençlere orada okul diploması olmadan da mühendis olmak şansı tanınıyordu.

Çok geçmeden Nobel İsveççe ve Rusçadan başka İngilizceyi de öğrendi. Daha sonraları Fransızca ve Almancayı da çabukça öğrenivermişti. Fakat ilk önce teknik bilgiye ihtiyacı vardır. Babasının tanıdıklarının çokluğu ona yardımcı oldu ve o zaman Amerikada yaşamakta olan dünyanın en tanınmış gemi mühendisi, hemşehrisi John Erikson onu yanına aldı.
Fakat Alfred buna rağmen Amerikada bir yıldan fazla kalmaya dayanamadı. Şimdi onun ihtiyacı esaslı bir laboratuvar tecrübesiydi. Babası gene yardım elini uzattı : Bundan sonraki istasyon Paris’ti.

Nitrogliserin ve Dinamit:
1854’te Nobel Petresburg’a döndü. Bu arada Kırım Harbi başlamıştı.

1859’da
bütün aile Petresburg’dan Paris’e göçtü. işte Alfred Nobel kendisine o büyük serveti ve ünü sağlayan buluşunu burada yaptı: «Nobel’in patlayıcı yağı», nitrogliserin. Fakat bunun üretilmesi derhal patladığından, daha çok tehlikeliydi. Patlayıcı madde fabrikalarında patlamaların arkası kesilmiyordu.

1864’de Stockholm yakınında yeni yapılan patlayıcı madde fabrikası havaya uçtu. Birçok insan öldü, bunların arasında Alfred’in küçük kardeşi Emil de vardı. Bu haberi alan babasına inme indi ve hayatının sonuna kadar bir daha iyi olamadı.

O zaman ağabeyi Robert ona yazdığı bir mektupta şöyle diyordu : «Sevgili Alfred, Allah rızası için bu lanetlenmiş müritlik kariyerini biran önce bırak, o yalnız felaketten başka bir şey getirmez. Büyük bilgin ve mükemmel yeteneklerle kendine daha ciddi işler bulabilirsin».
patlayıcı maddelere olan ihtiyaç artmış, işler de düzelmişti. Babasının Petresburg’-taki fabrikalarında gece gündüz durmadan çalışılıyordu. Fakat halen zayıf bir bünyeye sahip olan Alfred bu yorucu çalışmaya dayanamadı. Hastalandı, savaşın sonunda babası da bitmişti, bir taraftan da yeni siparişler kesilince iflası da pek uzun sürmedi.

Fakat Alfred Nobel başladığı işi bitirmeden bırakacak tipten bir adam değildi. Tehlikesi olmayan patlayıcı maddeyi, Dinamit ismini verdiği şeyi buluncaya kadar 1862 olmuştu. Aradan on yıl geçmeden de dünyanın her tarafında dinamit fabrikaları kurulmuştu.

«Dinamitle dolu hayatının bu eserinin» anlamı hakkında sorulan bir soruya Nobel şöyle cevap vermişti: «Belki bir gün benim fabrikalarım dünya yüzünden savaşı bütün barış konferanslarından çok daha çabuk silip süpürecek.» Çünkü dinamitin bulucusu daha atom bombasının ilk patlatılmasından çok önce şu kehanette bulunmuştu : «Böyle muazzam yok edici bir madde dost ile düşmanı aynı zamanda dünya yüzünden uzaklaştıracağı zaman bütün uygar milletler böyle bir girişimden korkacak ve çekineceklerdir».

Mart 1972

avatar
  Subscribe  
Bildir