Mesir macunu içindekiler ve faydaları.

0
163

Mesir macunu içindeki malzemeler ve her birinin faydaları.
ANASON:
İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı olup, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Ayrıca kusmaları önler, kadınların sütünü arttırır.
BİBERİYE: Safra kesesi salgısını çoğaltır, iştah arttırır, krampları giderir. Aynca mide ve bağırsak uyarıcı, idrar söktürücü ve ağrı dindiricidir.
ÇÖREK OTU: Az miktarda bile vücuda kuvvet ve zindelik verir. Erkek ve kadınlarda cinsel duyguları uyandırır. Hazmı kolaylaştırır, böbrek ve mesanedeki kumları eritir. Tıpta gaz söktürücü olarak kullanılır.
ÇÖPÜ ÇİNİ: Kanın zehirli maddelerini temizler. Dalak ve karaciğer hastalıklarında, siyatik ve romatizmada faydalıdır. Her türlü yorgunluğu ve gerginliği giderir.
ÇİVIT: Halk arasında kabakulak ve zatürrede kullanılır. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraları tedavi eder.
DARİ FÜLFÜL: Vücudu ısıtıcı ve öksürük kesici etkisi vardır. Ayrıca idrar söktürücü ve cinsi gücü artırıcıdır.
HİNDİSTAN CEVIZİ: Yaşlılıktan ileri gelen bir çok hastalıkları tedavi eder. Genel olarak vücut sağlığını düzenler.
HAVLİCAN: öksürük kesici ve ağız kokusunu giderici olarak kullanılır. Hazmı kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir. Ayrıca ağrı dindirici olup, çocukların yatağa işemelerini önler.
HIYAR ŞEMBE: Bağırsak faaliyetlerinin normale dönmesini sağlar. Safra kesesi salgısını artırır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.
HARDAL: Romatizmada, siyatik ve adale ağrılarında, nefes borusu hastalıklarında, eklem yerleri iltihapları ve cilt hastalıklarında etkilidir. Aynca iştah açıcı, mideyi yatıştırıcıdır.
KİŞNİŞ: İştah açar. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Baş dönmesi, kalp çarpıntıları ve sinirlilik hallerine iyi gelir. Cinsel duyguları uyarır.
KARABİBER: iştahsızlığa karşı fevkalade etkilidir. Hazımsızlığı, mide ve bağırsak gazlarını giderir, öksürük kesici olarak kullanılır. Felç ve tenasül hastalıklarını tedavi eder.
KARANFİL: Ağız kokusunu giderir. Diş çürüklerine ve diş ağrılarına iyi gelir. Hazımsızlığı tedavi eder, iştahı açar, zihni faaliyetleri, hafıza ve dikkati arttırır.
KAKULE: Lezzet verici, gaz söktürücü, iştah açıcıdır. Ağız kokularını giderir. Safra kesesi salgısını arttırır. Kandaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
KEBABİYE: idrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır. Safra salgısını arttırır. Karaciğerin fonksiyonlarını düzenler.
KİMYON: idrar soktürücü, mesane kumlarını eritici, sinirleri teskin edici özelliği vardır. Ayrıca karın ağrısına, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, hazımsızlığa ve iştahsızlığa iyi gelir. Vücudu terleterek kanın zehirini dışarı atar.
KREM TARTR: idrar söktürücü, bağırsak yumuşatıcı etkisi vardır. Ayrıca basura karşı etkilidir.
MERZENGUŞ (MERCANKÖŞK): Ağrı dindirici, balgam ve ter söktürücüdür. idrar yollarına canlılık kazandırır. Kandaki zehirli maddeleri dışarı atar.
PORTAKAL KABUĞU: Mideyi kuvvetlendirir, ferahlatıcı etkisi vardır.
RAZÎYANE (REZENE): Gözleri kuvvetlendirir. Balgam ve idrar söktürür. Mide ve bağırsak gazlarını, kalp çarpıntısını, asabi hallen giderir. Kadınların sütünü arttırır.
RAVENT: Kanı temizler. Kabızlığı ön ler, iştah açıcı, mideyi kuvvetlendiricidir.
SAFRAN: Ortaçağdan beri cinsi kudretsizliği giderici ilaç olarak kullanılır. Ayrıca ağır giderici ve teskin edicidir. Böbrek ve mesanedeki kumların dökülmesinde faydalıdır.
ZULUNBA: Kanda biriken zehiri maddeleri ter ve idrarla dışarı atar. Orincr sistemde meydana gelen hastalıklara faydalıdır.
SAKE: Çocuk ishallerinde ve mide ülserlerinde faydalıdır.
SARI HELİLE: Vücudun dinç kalmasını ve yaşlılığın geç gelmesini sağlar. Dimağı kuvvetlendirir.
TARÇIN: Hazmı kolaylaştırır. Ağrıları giderir, vücuda kuvvet ve kalbe ferahlık verir. Vücudu Bitir, akciğerleri kuvvetlendirir. Tarçın yağı başlangıç halindeki bronşit ve zatürreye iyi gelir.
UDUL KAHRİ: Ağız kokularını giderir, cinsi arzuları uyandırır.
VANİLYA: Erkeklerde ve kadınlarda meydana gelen cinsi kudretsizliği giderir. Ayrıca ateşli sinir hastalıklarına çok iyi gelir. Hazımsızlıktan olan ağız kokularını giderir.
ZENCEFİL: Cinsel gücü arttırır. Zihni faaliyetleri, hafıza ve dikkati arttırır. Sırt, bel ve romatizma ağrılarını giderir. Gargara olarak konuşma güçlüklerinde ve ses yitiminde faydalıdır.
MEYAN BALİ: öksürük ve gribe iyi gelir. Göğsü yumuşatır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerine karşı kullanılır. Böbrek ve idrar yollarındaki taşlan düşürür.
ZERDEÇAV: Vücutta ve kanda biriken zehirli maddeleri ter ve idrar vasıtasıyla dışarı atar. Vücuda dinçlik ve dirilik kazandırır, idrar zorluklarına iyi gelir, çocukların yatağa işlemelerini önler.
YENİ BAHAR: Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazmı kolaylaştırır.

avatar
  Subscribe  
Bildir