Mauritius hakkında bilgi.

0
366

Mauritius nerede
Hint okyanusunun ortasında küçük bir ada ülkesi. Afrikaya uzaklığı 1200km Madaskara ise 800km, nifusu 1,200,000 yüz ölçümü ise 2040km/kare gerçekten çok küçük bir ada çok küçük bir ülke.

Mauritius resmi dili nedir?
Mauritius da resmi diller İngilizce ve Fransızca.

Mauritius uçakla kaç saat?
Aktarmayla birlikte yaklaşık 11 saat uçak yolculuğuyla ulaşılıyor bu ülkeye.
Batılı ülkelerin çok iyi bildiği ama Türk insanının adından bile haberdar olmadığı bir ada.

Mauritius cumhuriyeti coğrafi özellikleri
Tropikal iklimin hüküm sürdüğü küçücük bir ada parçası Mauritius koca okyanusun ortasında.

Mauritius hakkında bilgi.
Bu ülkede gazateler hala Fransızca çıkmaya devam ediyorlar. Portekizlilerden sonra adaya hakim olan Hollandalılar 1710 yılında adayı terk etmek zorunda kalırlar nedeniyse büyük farelerdir. Büyük farelerle baş edemeyen Hollandalılar çareyi adayı terk etmekte bulurlar. Hollandalılardan sonra Fransızlar 1715 yılında adaya hakim olurlar Fransızlar dan sonraysa adanın hakimi İngilizlerdir. 1968 yılında ada bağımsızlığına kavuşur artık bu ada Mauritius bir ülkedir. Maritusun başkenti Port Luis gelişmiş bir başkent 270,000 nifusu var bu başkentin hemen Hint okyanusunun yanında aynı zamanda Portluis limanı da burada, bu liman Hint okyanusunun en doğal limanlarından bir tanesi, yılda 1200 tane gemi uğruyormuş bu limana.

Mauritius başkenti
Başkentin güzel bir görünümü var her halde küçük ülkenin en büyük şehri desek başkent için yanlış söylemiş olmayız. Ada küçük bir ada kuzeyden güneye uzunluğu 65 kilometre doğudan batıya ise 45 kilometre, adayı bir günde çok rahat bir şekilde turlamak mümkün, 1,200,000 nifuslu adaya 700,000 turist geliyor. Bukadar nifusa bukadar turist gerçekten rakam oldukça büyük. En çok Avrupalı turistler geliyor Avrupalı turistler içerisinde de Fransızlar ve İngilizler en fazla.

avatar
  Subscribe  
Bildir