[Matematikçi] Ord. Prof. Dr. Ratip Berker biyografisi, hayat hikayesi.

0
527

Ord. Prof. Dr. Rütip Berker 1909 yılında İstanbul’da doğmuş, lise öğrenimini St. Joseph Fransız Kolejinde tamamladıktan sonra 1926 – 1933 ve 1935 -1936 yıllan arasında Fransa’da Lüle ve Nacy Üniversitelerinde öğrenim yapmıştır. Bu süre içerisinde Fen Lisansı, Makina Yüksek Mühendisi Diploması ve Matematik Doktoru Unvanım almıştır.

Elde ettiği Devlet Doktorası bilimde ve teknikte Fransız Üniversitelerince verilen Doktoraların en yükseğidir. Aynca Lille Fen Fakültesi aLaurdat’sı Unvanını elde etmiş. Fransa’daki muhtelif Üniversitelerde mevcut Akışkanlar Mekaniği Enstitülerinin öğrencileri arasında açılan yarışmada birinci olmuş

((Socidte İndustrlelle de Est» adlı cemiyetin iki madalyasını kazanmıştır.
Ord. Prof. Dr. Berker İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde 1933 – 43 arasında Mekanik Doçenti, 1943 – 46 arasında Mekanik Profesörü olarak çalışmıştır. Yine bu yıllarda Yüksek Mühendis mektebinde Mekanik ve Analiz dersleri vermiş. 1944 yılında Yüksek Mühendis Okulunun İstanbul Teknik Üniversitesi olması üzerine aynı derslerin Profesörlüğüne atanmış ve 1954 yılında Ordinaryüs Profesörlüğe yükselmiştir.

1960 yılında İstanbul Teknik Üniversitesindeki görevinden ayrılmak zorunda kalınca yurt dışına gitmiştir.

avatar
  Subscribe  
Bildir