Mars neden soğuk ve atmosferini neden kaybetti?

0
240

Mars bir hayalet gezegendir, ama hareketli bir geçmişin kalıntılarını taşır. Kızıl renkli kraterli yüzeyindeki kurumuş nehir yataklarını, Mars’ın bir zamanlar akan sular bulunacak kadar sıcak olduğunu göstermektedir. Ancak Mars nehirlerini dolduran sular dibe batmış ve donmuştur.

Bugün, bu gezegen Antarktika’dan daha soğuktur.
Mars’ın dondurucu soğuklarına, aslında CO2 eksikliği neden olmamıştır. Mars’ın atmosferi ince bir tabaka olmakla birlikte birim alan başına Dünya’dan elli kat fazla C02 bulundurmaktadır. Sera etkisi, Mars’ı, atmosfersiz ortama kıyasla ancak birkaç derece daha fazla sıcaklıkta tutmaktadır. Mars’ın soğuk olmasının nedeni, içerdiği tüm suyun donmuş olmasıdır. Sıcaklıktaki küçük artışlar su buharlaşmasını sağlayacak kadar olamamakta, dolayısıyla sera etkisi yeterli düzeye ulaşamamaktadır.
Güneş sıcaklığının az olduğu devirlerde Mars. Dünya gibi sıcak sayılabilirdi. O zamanlar faaliyette bulunan volkanlar nedeniyle, bugünkünden 100 kat fazla kalınlıkta bir gaz tabakası vardı, bu da yeterli sera etkisi yaratabiliyordu. Yüksek sıcaklıkta kurumuş nehir yatakları o zaman suyla kaplıydı ve akarak göl ve denizlere bağlanıyordu. Hatta hayatın evrimi de başlamış olabilirdi.
Dünya da olduğu gibi Mars’ta da, akan sular kaya parçalarını aşındırıyor ve atmosferden aldığı karbonu sürükleyerek, göl ve denizlerde karbon içeren çökeltiler haline getiriyordu. Ancak burada çevrim durmuştu, çünkü karbondioksiti yeniden atmosfere enjekte edecek yer hareketleri, kıtasal sürüklenme olayı Mars’ta görülmüyordu. Böylece atmosferden taşınan CO2 toz yığınları içinde gömülü kaldı. Atmosferdeki CO2 seviyesinin düşmesi sıcaklığın azalmasına, dolayısıyla suların donmasına neden oldu, buna bağlı olarak, başlamış olabilecek hayat kıvılcımları da söndü.

Mars’ın hikayesi burada bitmiyor. Güneş, önümüzdeki 5 milyar yıl boyunca parlaklığını ve sıcaklığını giderek artıracaktır. Bu arada Mars yeterince ısınmış olacak ve sular eriyerek yeniden akmaya başlayacaktır. Buharlaşan su atmosfere katılacak ve gezegenin daha da ısınmasına yardımcı olacaktır. Belki de yeni hayat filizleri fışkırabilecektir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir