Mantar zehirlenmesinde ilk yardım ve tedavi, zehirlenme nasıl anlaşılır

0
319

Zehirlenme halinde, mantar yemeğinin yenilmesiyle belirtilerin başlaması arasında geçen zaman dikkatle soruşturulmalıdır. Yarım-üç saat gibi bir süre içinde belirtiler başlamışsa, bu genelde hafif seyirli bir zehirlenme, aksine, belirtiler 5-8 saatten sonra başlamışsa, bu da tehlikeli gidişli bir mantar zehirlenmesidir. Bu şaşırtıcı, ters özellik bilinirse, hastaya daha bilinçli yardım edilebilir.

Hafif türde olan zehirlenmelerde kusturma, mide yıkama, müshil verme gibi ve çevrede bulunan hekimin alacağı olağan önlemlerle iyileşme sağlanır, hastane tedavisi gerekmez.
İnocybe türlerinde atropin, bütün belirtileri gideren etkili panzehirdir.
Tehlikeli türde zehirlenmelerde ise hastaya yardım şekli farklıdır. Burada da yine ilk fırsatta mide ve bağırsaktan boşaltmak için aktif önlemler alınır. Fakat hemen sonra, hastanın tam teşekküllü bir hastaneye gönderilmesi gerekir. Hastanede şiddetli bulantı, kusma ishal ve şok için ve daha önemlisi karaciğer, kalp ve böbrek koruyacak ve iyileştirecek yöntemler uygulanacaktır. Zehire karşı bir panzehir yoktur. Fakat özellikle zehirlenmenin başladığı ilk iki günde dolaşıma geçen mantar zehrini dışarıya atmak için kan değiştirme, peritoneal dialız, hemo dializ gibi etkin yöntemler vardır. Kortizonlu ilaçlar da zehirin etkisini belirli ölçülerde azaltmaktadır. Bunların zamanında ve gereği gibi uygulanması ölüm oranını yarı yarıya düşürmektedir.

ihmal edilmeyecek önemli bir husus da şudur. Bu şekilde zehirlenen kişiyle aynı mantar yemeğini yiyen, fakat henüz bu belirtileri göstermeyenlerinde hastaneye gönderilmesi şarttır. Bunlara da kısmen veya tamamen zehirlenme tedavisi uygulanacaktır.

avatar
  Subscribe  
Bildir