Makarna nedir, neyden yapılır, üretimi, rengi, içeriği.

0
583

Triticum aestium, T.compactum ve T.durum. Bu üç buğday türü sırasıyla ekmeklik buğday, bisküvilik buğday ve makarnalık buğday olarak isimlendirilmekte ve tanelerinin kalite özelliği bakımından önemli derecede farklılıklar göstermektedirler. Fiziksel özellikleri sayesinde de kolayca ayırt edilebilen bu türler içerisinde en çok ziraatı yapılan T.aestium olarak bilinen ekmeklik buğdaydır.

Makarna neyden yapılır? (Makarna neden yapılır?)
Makama sanayisinde kullanılan durum buğdaylarının yetişme alanı kısıtlıdır. En çok Akdeniz ikliminin egemen olduğu yerlerde, ayrıca Rusya, Amerika ve Kanada’da yetiştirilmektedir.
Makarna, buğday irmiğinin su ile yoğrulmasıyla şekillendirilen hamurun kurutulması ile elde edilen bir gıda maddesidir. Makarnanın rengi parlak açık sarı veya kehribar sarısı olmalıdır. Renk, makarna için önemli bir kalite göstergesidir.

Makarna yapmanın püf noktaları
Yine makarnalık buğdayda üzerinde durulan bir diğer faktör, protein miktarıdır. Makarna yapımında kullanılan irmiklerde protein miktarının fazla olması arzu edilir, çünkü, makarnanın pişme kalitesinin daha iyi olması, ancak proteinin daha fazla olması ile ilişkilidir. Protein miktarı yüksek irmikler, genellikle camsı tane oranı fazla olan küçük taneli, Tr durum buğdaylarından elde edilmektedir. Protein mıktan düşük olan makarnalar gevrek bir yapıya sahiptirler ve bu makarnaların paketlenmesi ve taşınmasında meydana gelebilecek kırılmalar ayrı bir sorun yaratır.

avatar
  Subscribe  
Bildir