MAHATMA GANDHİ’den özlü sözler

0
40

MAHATMA GANDHİ’nin sizin için derlediğimiz en popüler ve en güzel özlü sözleri.

Önemli Not:
Eğer okuduğunuz sözler yabancı birine ait ise çevirileri bizim tarafımızdan yapıldığından dolayı, diğer Türkçe çevirilere kıyas ile bizim çevirimizde yorum farkılıkları olabilir!

MAHATMA GANDHİ Sözleri


Her topluluğun bir lağam tarafı vardır. Orada çirkin şeyler toplanır. Fakat toplulukların asil, temiz tarafları da vardır. Öyle olmazsa topluluk yaşayamaz, insanlar gözlerini çirkin şeylere dikmemeli, güzel taraflara çevirmeli, birbirlerini güzel kıymetlerin çerçevesinde görmeli ve sevmelidir.
MAHATMA GANDHİ


Benim anlayışıma göre demokrasi, en zengine ve en fakire aynı fırsatları bahşeder: Bu gayeye de sadece barışçı yollardan ulaşılır.
GANDHİ


Toleranssızlık (Taassup) kendi davamıza hakkiyle güvenmediğimizin bir delilidir.
MAHATMA GANDHİ


Gerçek eğitim insanın kendisindeki en iyiyi meydana çıkarmasıdır, insanlık kitabından daha iyi bir kitap olabilir mi?
GANDHİ


Ben çocuklara başlangıçta ağızdan yapılan öğretimin daha iyi olduğundan emin değilim. Her şeyden önce onların ellerini, beyin ve ruhlarını geliştirmelidir. Eller çok cılızdır. Ruha gelince onlar onun tamamiyle farkında bile değillerdir. Akıllı ana baba çocuklarının aldanmalarına müsaade ederler. Zira onların arada sırada ellerini yakmaları iyidir.
GANDHİ


Benim dinim bir hapishane, dini değildir. O Tanrının en talihsiz kullarına da bir yer tanır. Fakat o saygısızlığa, ırk, din ve rengin kibirliğine karşıdır. Bu dünyada yalnız bir tek din olabileceğine inanmam. Bundan dolayı ben onların ortak oldukları şeyi bulmaya çaba gösteriyorum ve karşılıklı tolerans vazediyorum.
GANDHİ


Davranışın altın kuralı karşılıklı hoş görü dür, çünkü biz hiç bir zaman aynı biçimde düşünmeyiz ve gerçeğin yalnız bir parçasını ve değişik açılar altında görürüz.
GANDHİ


Dinler, aynı noktaya yönelmiş ayrı yollardır. Aynı amaca ulaşacağımıza göre, ayrı ayrı yollardan gitmenin ne zararı var?
Mahathma GANDHİ

avatar
  Subscribe  
Bildir