Madde bağımlılığı belirtileri nelerdir ve uyuşturucu bağımlılığının sonuçları nelerdir.

0
269

Aşağıda belirtilenlerden bir veya birkaçının gözlendiği hallerde, iptila derecesinde alışkanlığın meydana geldiği kabul edilmelidir:

1. Tolerans Gelişmesi: İstenen keyif verici etkinin sağlanabilmesi için alınan maddenin miktarının giderek artırılmasının gerekmesidir. Uyuşturucunun dozunun her gün biraz daha artırılmadıkça etkisiz hale gelmesidir.
2. Fiziksel Bağımlılık: Alınamadığında veya her zaman alınan miktardan az alındığında ağır bedensel ve ruhsal bozuklukların meydana gelmesidir.
3. Ruhsal Bağımlılık: Fiziksel bağımlılık geçtikten sonra meydana çıkar. Alınan maddeyi aşırı arzu etmenin doğurduğu şiddetli sıkıntı, huzursuzluk, endişe gibi belirtilerin ortaya çıkmasıdır. Kişinin ilacın bedensel, ruhsal ve toplumsal kötü etkilerini bilmesine rağmen almak ihtiyacını duymasıdır.
4. Toplumsal Yıkım: Devamlı alınan maddenin etkisiyle veya onu temin etmek çabası sırasında kişinin öğreniminde, ahlaki değerlerinde, toplum ilişkilerinde, toplumdaki yerinde, ekonomik durumunda yıkım ve kayıpların meydana gelmesidir.

Uyuşturucu alışkanlığı nasıl başlar?
Uyuşturucu maddeleri, en çok toplumun geleneklerine veya yasalara karşıt olma eğilimini taşıyan ruh sağlığı bozuk kişiler kullanmaktadırlar. Duygusal dengesizlik, aşırı bağımlılık, engellenme eşiğinde düşüklük (arzu etlikleri yapılmadığında aşırı tepki verme), çabuk parlama, saldırganlık, zevke dönük kişilerde uyuşturucu bağımlılığı kolay gelişir.

Arkadaş grubundan kopmama, benimsenen bir grubun desteğinden mahrum olmama gibi eğilimler de uyuşturucu kullanmaya neden olabilir. Sağlam bir kişilik yapısına sahip olmasına rağmen bedensel bir hastalık nedeni ile verilmiş bir ilaç dolayısıyla uyuşturucuya alışanlar da vardır.

Genel olarak, toplumsal karışıklık ve huzursuzluklar, kültür karmaşası gibi nedenler ruhsal hastalıkların ve uyuşturucu kullanımının artmasına neden olur.

avatar
  Subscribe  
Bildir