Litvanya ekonomisi, resmi dili, tarihi, uçakla kaç saat, insanları, iklimi, para birimi, başkenti.

0
291

Litvanya Baltık denizi kıyısında bir ülke, yüz ölçümü 65,300km/kare nifusu 3,500,000 milyon başkenti Vilnius.

Litvanya uçakla kaç saat?
Türk hava yolları Baltık ülkelerinden bir tek Letonyanın başkenti Riga ya uçuyor, uçuş yaklaşık 3 saat sürüyor, indikten sonra yeni bir seyahat daha başlıyor, yaklaşık 3 buçuk saat sonra başkent Vilnius a ulaşılıyor.

Litvanya hakkında bilgi ve tarihi.
Baltık cumhuriyetlerinin en büyüğü 1000 yıllık bir geçmişe sahip Litvanya. Soviyetler birliği içerisinde bağımsızlığını ilk ilan eden ülke. 1990 yılında bağımsızlığını ilan ediyor bağımsızlığı 1991 yılında tanınıyor. 2004 yılında ise Avrupa Birliğine tam üye oluyor Litvanya. Bu ülke aynı zamanda NATO üyesi bir ülke.

Litvanya’nın başkenti neresidir?
Başkent Vilnius da Ujupis cumhuriyeti isminde bir cumhuriyet var yani cumhuriyet içersidinde başka bir cumhuriyet. Litvanya avrupanın coğrafi merkezini kendinde barındırıyor, ülke doğudan batıya 373 kuzeyden güneye ise 276km uzunluğunda. Yüz ölçümü bakımından dünyada 22 sırada geliyor. Komşuları Beyaz Rusya, Letonya, Polonya ve Rusya. Baltık denizine 90 kilometre uzunluğunda sahili var. Toprak bakımından Avrupa da Belçika, Hollanda, İsviçre ve Danimarka dan daha büyük. Litvanya aynı zamanda bir şengen ülkesi, şengen vizesine sahip olmadan bu ülkeye giriş yapmak mümkün değil. Ülkenin para birimi Litaş 1Euro = 3,26 Litas yapıyor, en büyük paraları ise 500 litas değerinde. Litvanyada asgari ücret 230 avro.

Litvanya iklim bilgileri
Litvanya Lietuva kelimesinden geliyor, yani yağmur ülkesi, hakikaten ülke bol yağmur alıyor okadar ki bazen yağmurun günlerce sürdüğü oluyor. Litvanya topraklarının 3 te 1i ormanlarla kaplı, ülke düz arazilerden oluşuyor ülkenin en yüksek noktası 294 metre. Verimli Litvanya toprakları kilometrelerce uzayıp gidiyor ülke küçük bir ülke ama bu küçük ülkede 2800 tane gol 18tanede nehir var.
Litvanların vatanında yazlar genellikle serin ve yağışlı geçiyor temmuz ayı sıcaklık ortalaması 17 derece ocak ayı sıcaklık ortalamasıysa -5 ama kışın hava sıcaklığı eksi 32 ye kadar düşe biliyor.

Litvanya da konuşulan diller
Litvanyanın resmi dili Litvanca ülkede konuşulan ve resmi yazışmalarda kullanılan dilde Litvanca. Litvan dili latin dilleriyle kardeş bir dil. Baltic dillerinden bugün sadece Litvanca ve Letonca hayatiyetini devam ettiriyor. Litvanya nifüsunun 84% ini Litvanlar 7% sini Polonyalılar 6% sını’da Ruslar oluşturuyor geriye kalan kısmını da ülkedeki diğer etnik guruplar tamamlıyor.

Litvanya insanları nasıldır?
Litvanya insanı yabancı ve göçmenlere karşı şüpheyle bakan bir toplum. Başkent Vilnius öyle ismini sık duyduğumuz başkentlerden değil. 1323 yılında kurulmuş tarihi bir şehir, Litvanyanın en büyük şehri. Litvanyada nifüsun çoğunluğu 70% i şehirlerde yaşıyor. Başkentin nifüsu 600,000 civarında. Avrupanın güvenli şehirlerinden birisi nifusun geneli eğitimli ve kültürlü. Neris nehri başkenti eski ve yeni şehir olarak ikiye ayırıyor. Beyaz rusyadan doğan bu nehir Litvanya topraklarında 235km yol katediyor. Başkent Vilnius özellikle eski şehriyle çok sayıda turisti kendisine çekiyor. Unesko Avrupanın en büyük barok eski şehiri ilan etmiş burayı.

Katolik ve Ortodoks kiliseleri boy gösteriyorlar şehrin farklı bölgelerinde. Nifüsun 80% hristiyan katolik. Litvanlar hristiyanlığı Avrupada kabul eden en son ülke olmuşlar. Litvan halkı 14 yüzyılda Hristiyan olmuş.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir