Lif nedir kısaca, lifli gıdaların faydaları. Kabızlığı önlemek için ne yenmeli?

0
200

Besinde bitkisel lifler bulunmasının sağlık için çok yararlı olduğu anlaşılmıştır. İnsanın mide-barsak sisteminde sindirilmesi olası olmayan maddelere “lif” diyoruz örneğin selüloz, hemiselüloz, lignin, pektin ve reçineleri insanlar sindiremez, otçul hayvanlar sindirebilir, bunlar “lif”dir. Günde en az 10 gr lif alınması gereklidir. Az lif yiyenlerde kalın barsak kanseri, apandisit, kabızlık, safra kesesi hastalığı, bazı fıtıklar, hemoroid, varis daha sık görülmektedir.

Afrika’da bol sebze, az et yendiğinden kalın barsak kanserleri nadirdir. Amerika’da az sebze, bol et yendiğinden aksine kalınbarsak kanserleri sıktır. Az sebze ve meyve yiyenlerde müzmin kabızlık olur, bunun nedeni şudur barsaklar bir çeşit “dolmuş” tur, “dolmuş” nasıl müşteri dolmadan kalkınıyorsa kalınbarsaklar da iyice dolmadıkça harekete geçmez. Kalınbarsağı doldurmak ise basittir mide ve ince barsaklarda sindirilmeyen şeyleri yemek. Yukarıda mide ve incebarsaklarda sindirilmeyen meyva, sebze ve kepek lifleri kalınbarsağı doldurur “Dolmuş”un harekete geçmesi için nasıl benzin gerekirse kalınbarsakların harekete geçmesi için de su gereklidir. Su bitkisel liflerin şişerek kalınbarsağı iyice doldurmasını sağlar. Dolan kalınbarsak harekete geçerek içindekileri dışari atar. Az meyva, sebze ve kepek yiyenlerde ve az su içenlerde bu nedenle kabızlık olur. Asabi kalınbarsak (irritabl kolon) denen sinir gerginliğinden ileri gelen kalınbarsak hastalığında barsak boğum boğum olarak içindekilerin ilerlemesini engeller (spazm), bu hastalıkta günde 4-5 kaşık kepek yenmesi (tereyağlı lapa olarak) kabızlığı önler. Avrupa’da kepek kapsül haline getirilmiş şekilde kabızlığa karşı ilaç olarak verilmektedir. (Bran kapsül) Günde 13 gramdan (azla lif içeren bir diyet şeker hastalığında, asabi kalınbarsakta, kan yağları artmış olanlarda, kalın-barsagında baloncuklar bulunanlarda çok iyi sonuç vermektedir. Lifi bol bir diyet için 1 günde şunları yemek gerekir 2 çiğ meyva (kabuğu ile), 2 bardak çiğ veya az pişmiş sebze (özellikle havuç ve şalgam) bi dilim esmer (kepekli) ekmek, 4 kaşık kepek, Ayrıca fıstık, mısır, kuru üzüm, badem, ceviz, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği yüksek oranda lif içerir.

Buraya kadar herşey iyi ne var ki son zamanlarda Georgetown Üniversitesi araştırıcıları fazla kepeğin vücutta çinko miktarını azalttığını gösterdi. Çinko çok az miktarda büyüme, karaciğer fonksiyonu, kas dengesi, protein sentezi ve hücre zarlarının normalliği için gereklidir. Bazı kanserlerde çinko eksikliği dildeki tat cisimlerinin erimesine yolaçar, tat hissi azalır, koku hissi de azalabilir, bunlar iştahı azaltarak aşırı zayıflamaya yolaçar. Bugün koku ve tat bozukluklarında çinko (ve bakır, nikel) tedavisi verilmektedir. Sonuç olarak diyebiliriz kı, aşırıya kaçmamak şartı ile kepek sağlık için çok gerekli bir besindir, nadiren çinko eksikliğine yolaçar

avatar
  Subscribe  
Bildir