Liberya ekonomisi, resmi dili, tarihi, uçakla kaç saat, iklimi, nüfusu, yüz ölçümü, başkenti.

0
505

Liberya nerede bulunur, nüfusu ve yüz ölçümü.
Liberya Batı Afrika’da bir ülke. Atlas okyanusuna kıyısı var başkenti Monrovie, yüz ölçümü 111,370 km/kare, nifüsu 3,500,000 milyon.

Liberya Hakkında Bilgi ve Tarihi.
Türkiye’nin büyük elçilik, konsolosluk ve fahri konsolosluğunun olmadığı bir ülke Liberya.

Liberya isminin anlamı özgürlükler ülkesi demek. Amerikada özgürlüğe kavuşan kölelerden bir kısmı geri dönüp bu ülkeye yerleşmeye başlıyorlar. 1822 yılında gelmeye başlıyorlar ve 1847 yılında’da devleti yani Liberyayı kuruyorlar. Afrika da bağımsızlığını ilk ilan eden ülke Liberya.

Liberya vizesi ve Liberya uçakla kaç saat?
Liberya vizesi Türkiye’deki fahri Liberya konsolosluğundan alınıyor, vize ücreti kişi başına 170 dolar, çift giriş çıkışlı vize kişi başına 120 dolar.

Ülkemizden bu ülkeye ulaşmak öyle kolay değil, ya Avrupa aktarmalı yada Afrika’da Gana ve Fil Dışı üzerinden atkarmalı olarak en hızlı bir şekilde ulaşılabiliniyor bu ülkeye. Aktarmalarda çok zaman alıyor, doğal olarak Türkiye’den doğrudan hiç sefer yok.

Elmas altın ve petrol diyarı bu ülkeye, Ancak dünyanın en büyük elmas borsalarından birini barındıran Belçika dan haftanın 3 günü doğrudan sefer var Liberya nın başkentine

Liberya ekonomisi ne durumda?
Nüfusu dünyada en hızlı artan ülkelerden biri Liberya. Halkın çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Liberyada iç savaş öylesine dehşetli, öylesine korkunç olmuş ki özellikle başkentte kurşun isabet etmeyen elektirik direği hemen hemen yok gibi.

Çok büyük kauçuk ormanları var Liberya’da aynı zamanda ormanlar kereste açısındanda çok zenginler. Kahve ve kakao da yetişiyor ülkede.

İç savaş ve kötü yönetim ülke ekonomisine çok büyük darbe vurmuş iş adamları ülkeyi terk etmişler. Savaştan sonra geri dönenler olmuş ancak bunların sayısı az. Ülke nüfusunun 85% i işsizmiş halkın çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor

Liberya iklim özellikleri.
Tropikal bir iklime sahip ülke. Toprakları daha çok düz arazilerden oluşuyor, ülkenin iklimi’de tarıma çok uygun. Aralık ve mart arası kuzeyden çöl kumlarını getiriyor rüzgarlar ve görüş mesafesinin oldukça düştüğü tozların havada uçuştuğu harmatan mevsimi yaşanıyor.

Liberya Resmi Dili
Syaleyon, Fildişi sahilleri ve Gine Konakri bu ülkenin komşuları ülkede 20 farklı kabile var ve farklı farklı diller konuşuluyor ortak konuşulan dil ise ingilizce. İngilizce aynı zamanda bu ülkenin resmi dili.

Liberyanin başkenti neresidir
Başkent Monrobia ülkenin en kalabalık ve en gelişmiş şehri adını James Monreo dan alıyor, Amerikanın eski başkanlarından olan. Neden ise Amerikanın ilk azatlık köleleri onun zamanında buraya gelmişler ve ülkeyi kurmuşlar. Başkent Monrovianın nüfusu 500,000 civarında.

avatar
  Subscribe  
Bildir