Lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

0
162

Soru: Lensi ilk defa kullanacaklar için yapılması ve yapılmaması gerekli bellibaşlı hususlar nelerdir ?
Cevap: Bir kere lense yavaş yavaş alıştırmak gerektir; lensi takıp hemen birkaç saat kullandırılmamalıdır. Reçeteye yazılmış olan temizlik ve takma işlemlerine uymalıdır. Lensleri kullanmadan önce elleri iyice yıkamak ve durulamak ister, çünkü özellikle yumuşak lenslerin çizilmesi veya yırtılması kolaydır. Spreyler, kozmetikler, sabun ve kremler ile çabucak etkilenirler.
Gündüz takılan lensler ile hiç uyumamak gerekir, eğer yatakta uykudan önce okumak isterseniz gözlük kullanmalısınız. Contact lensler gözü güneş ışığına ve parlaklığa karşı daha duyarlı kılar, bu nedenle size iyi bir görüş sağlayacak bir güneş gözlüğü seçin ve araba kullanırken hatırınızdan çıkarmayın ki siz önünüzdeki yolu birbirinden ayrı üç perde arkasından görmektesiniz. Gözlerinizin ve lenslerinizin çok iyi durumda olduğunu anlamak için yıllık kontrolünüzü muhakkak yaptırın.

Eğer contact lensleriniz size ağrı veriyor, gözleriniz devamlı kızarıyor, görüşünüz bulanıklaşıyorsa, gözkapaklarınız kızarık ve şişse veya sulanma oluyorsa, lensleri çıkartın ve hemen doktora başvurun.

avatar
  Subscribe  
Bildir